Прејди на содржината

Преживари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преживари
Преживари
Период: ипрес - денес
Белоопашест елен
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Парнокопитни
Spaulding et al., 2009
Подред: Преживари
Scopoli, 1777
Семејства

во текстот

Преживари (науч. Ruminantia) — подред на редот на парнокопитните (Artiodactyla) каде спаѓаат голем број тревопасни цицачи како говедата, козите, овците, елени и антилопи. Сите членови на групата ја варат храната со во два чекора — прво со нормално џвакање и голтање во преджелудник, а потоа со повраток на полусварената ферментирана храна и нејзино повторно џвакање (преживање) за што подобро искористување на нејзината хранлива вредност.

Семејства преживари[уреди | уреди извор]

Псевдопреживари[уреди | уреди извор]

Постојат разни животни кои ја преџвакуваат храната, но не му рипаѓаат на редот на преживарите.[1] Овие животни се нарекуваат псевдопреживари поради извесни сличности, но отсуството на заеднички предци со преживарите. Вакви се камилата, која преџвакува и нилскиот коњ, кој не преџвакува.[1] Други поголеми превопасни животни како коњот и кенгурот имаат приспособеност за употреба на преджелудочно варење кога се принудени да се хранат со големи количества несодржајна храна.

Систем за варење[уреди | уреди извор]

Желудочните комори кај преживарите.

Системот за варење на преживарите се состои од следниве делови:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Whistler, D. P. and S. D. Webb. 2005. New goatlike camelid from the late Pliocene of Tecopa Lake Basin, California Архивирано на 15 јули 2019 г.. Natural History Museum of Los Angeles County Contributions in Science 503:1-40.
  2. „Ruminant anatomy and physiology : Dairy Extension : University of Minnesota Extension“. www.extension.umn.edu. Архивирано од изворникот на 2017-05-07. Посетено на 2017-05-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]