Празосин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Празосин
Prazosin Structure V.1.svg
Систематско (IUPAC)
[4-(4-Amino-6,7-dimethoxy-2-quinazolinyl)-1-piperazinyl](2-furyl)methanone
Клинички податоци
Заштитени имињаВазофлекс
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682245
Licence dataUS FDA:врска
Начин на издавање
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
Орален
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост~60%
Врзување за белковините97%
Почеток на дејство30–90 минути[1]
Полувреме на елиминација2–3 часа
Назнака
CAS-број19216-56-9 Yes check.svgОк
ATC кодC02CA01
IUPHAR/BPS503
DrugBankDB00457 Yes check.svgОк
ChemSpider4724 Yes check.svgОк
UNIIXM03YJ541D Yes check.svgОк
KEGGD08411 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:8364 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL2 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC19H21N5O4
Моларна маса383.401 g/mol
  (провери)

Празосин е симпатолитик кој се употребува во третманот на висок крвен притисок, анксиозност. Вазодилататорното дејство на празосинот се должи на блокирање на постсинаптичките α1-адренорецептори. Овие рецептори се присутни во васкуларната мазна мускулатура, каде што се одговорни за вазоконстриктивното дејство на норадреналинот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Packer M, Meller J, Gorlin R, Herman MV (1979). „Hemodynamic and clinical tachyphylaxis to prazosin-mediated afterload reduction in severe chronic congestive heart failure“. Circulation. 59 (3): 531–9. doi:10.1161/01.cir.59.3.531. PMID 761333.