Портал:Класична музика/Дали сте знаеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Johann Sebastian Bach.jpg

... дека Јохан Себастијан Бах (на сликата) имал 20 деца од две жени?

...дека Бах ги искомпонирал неговите „Голдбергови варијации“ за грофот кој страдал од несоница?
...дека Доменико Скарлати ја базирал неговата Мачешка фуга на чекорите кои по клавијатурата ги направила неговата мачка Пулчинела?
...дека бадинеријата е жив барокен танц во сложен такт како 6/8, 6/4, 9/8 или 12/16?
...дека француската композиторка Елизабет Жаке де ла Гер била дворски чембалист на кралот Луј XIV?