Портал:Архитектура/Избрана слика/2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Избрани слики се оние слики на порталот:Архитектура се оние за кои корисниците на Википедија ги сметаат за најквалитетни и најинтересни. Покрај едукативната и енциклопедиска содржина, сликата треба да има и уметничка вредност и да соодветствува со актуелните настани. Избраната слика мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на избраната слика потребно е на страницата за разговор да предложи слика која ќе биде ставена во увид за гласањето. Предлагачот на сликата потребно е да наведе и текст како опис на сликата која доколку биде избрана ќе биде наведен и текстот.

Гласањето се одвива така што секој може да го даде својот глас користејќи ги шаблоните: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. При сумирањето на гласовите во предвид се земаат само гласовите на регистрираните корисници. Гласањето завршува последниот ден од месецот во 24 часот.

декември ноември
Neustadt Junker Hansen Tower.jpg
Кулата Јункер Хансен во Нојштат, изградена во фахверк.


Mur Inca Décembre 2007.jpg
Ѕид, типичен за архитектурата на Инките во градот Куско.


октомври септември
BatalhaFacade1.jpg
Манастирот Батаља во Батаља, Португалија е доминикански манастир изграден во готски стил.


France Paris Grand Palais Interieur 03.jpg
Внатрешноста на Големиот дворец во Париз.


август јули
Мостот Си-о-Се-Пол над реката Зајандех во Иран.


Bet Giyorgis church Lalibela 01.jpg
Бет Гиоргис - една од многуте цркви во археолошкото наоѓалиште Лалибела во Етиопија


јуни мај
Catz Hall.jpg
Мебел и осветлување во колеџот Сент Кетринс, Оксфорд


Finlandia Wiki.jpg
Сала Финландија од Алвар Алто


април март
Kinkaku3402CBcropped.jpg
Кинкаку во Кјото


KLCC twin towers1.JPG
Кулите Петронас во Куала Лумпур


февруари јануари
St Basils Cathedral-500px.jpg
Црквата Василиј Блажениот на Црвениот плоштад во Москва


GoldenGateBridge-001.jpg
Мостот Голден Гејт во Сан Франциско