Покахонтас (филм из 1995)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Покахонтас англиски: Pocahontas) биламерикански анимиран филм на Волт Дизни од 1995 година и инспириран од животот на индиската принцеза Покахонтас .

Синхронизацијата на српската телевизија е 2008 година, за каналот RTS 1 радио студио Laudworks . Филмот бил премиерно прикажан на 4 јануари 2009 година. Песните не биле синхронизирани. Официјалната српска синхронизација била 2019 година и го направила студиото Ливада Белград и се очекува премиерата.

Акција[уреди | уреди извор]

Предлошка:Упозорење-филмПо откривањето на Америка (Новиот свет), Англија започнувала да го освојува континентот. Откако Британците пристигнале, почнале да го градат новиот град Џејмстаун. Кога ги виделе Индијанците, отишле и го известиле началникот. Во една прилика, ќерката на началникот, Покахонтас, се запознава со британскиот генерал Џон Смит, каде што станале пријатели и подоцна се заљубиле. Кога ги видел Коколум, инаку најдобриот воин, го нападнал Џон. Кога Томас, пријателот на Џон, го видел ова, пукал во Коколум и го убил. Индијците го фатиле Џон, за да го убиеле во зори следниот ден. Покахонтас изгубил надеж дека може да го спаси Џон Смит, но баба Вилоу и велела да го следи нејзиното срце. Таа се упатувала кон нејзиниот татко, кој требало да го убие Џон. Пристигнува Покахонтас и ја ставил главата на Смит и му кажувал на татко му дека ако го убијат, нека ја убиел и неа. Шефот сфати дека не требало да се бори со Британците и сака примирје, но Џон бил погоден и тешко ранет, што значело дека мора да се врати во Англија на лекување. Покахонтас му велел дека му треба на народот и дека не може да оди кај него.

Улоги[уреди | уреди извор]

Улогата Гласот
Покахонтас Ајрин Бедар (дијалози)</br> Џуди Кун (песни)
Џон Смит Мел Гибсон
Ретклиф Дејвид Огден Стирс
Баба Врба Линда Хант
Томас Кристијан Бејл
Главен Расел Минс
Накома Мишел Џонс
Коколум Џејмс Апомт Фол
Кеката Гордон Тутуис (дијалози)</br> Џим Камингс (песни)
Вигини Дејвид Огден Стирс
Бен Били Коноли
Лон Џо Бејкер

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Покахонтас на сајту (језик: енглески)

Предлошка:Walt Disney Animation StudiosПредлошка:Награда Ени за најбољи анимирани филм