Пластична хирургија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пластична хирургија е специјалност која се занимава со корегирање на формата и функцијата. Иако е позната по естетската хирургија, пластичната хирургија содржи и многу други полиња како што се: краниофацијалната хирургија, хирургија за дланки и раце, хирургија за изгоретини, микрохирургија итн. Зборот „пластика“ доаѓа од грчкото пластин што значи да се моделира да се обликува нешто.

надворешни врски[уреди | уреди извор]