Пискупска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пискупска Река
Викиекспедиција во Дримкол 40.jpg
Реката низ селото Пискупштина
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Struga Municipality.svg Струга
СелаПискупштина
Слив
Главен изворЈабланица
УстиеЦрн Дрим
ТечениеЦрн ДримЈадранско Море
Сливна повр.53,38 км²

Пискупска Река — река во Македонија, сместена на планината Јабланица.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа на источната падина на планината Јабланица, во пределот на Дримкол.[1]

Тек[уреди | уреди извор]

Поминува низ селото Пискупштина и се влива во реката Црн Дрим, северно од градот Струга.[1]

Зафаќа сливно подрачје од 53,38 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]