Пирогроздова киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пирогроздова киселина
Pyruvic-acid-2D-skeletal.png
Pyruvic-acid-3D-balls.png
Назнаки
CAS бр. [127-17-3]
PubChem 1060
DrugBank DB00119
KEGG C00022
ChEBI CHEBI:32816
SMILES
ChemSpider бр. 1031
Својства
Молекулска формула C3H4O3
Моларна маса 88.06 g/mol
Густина 1.250 g/cm³
Точка на топење

11.8 °C, 285 K, 53 °F

Точка на вриење

165 °C, 438 K, 329 °F

Константа на ацидитет (pKa) 2.50[1]
Слични супстанци
Други анјони pyruvate ion
Pyruvat.svg   Pyruvate-3D-balls.png
Слични keto-acids, carboxylic acids acetic acid
glyoxylic acid
oxalic acid
propionic acid
acetoacetic acid
Слични супстанци propionaldehyde
glyceraldehyde
methylglyoxal
sodium pyruvate
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Пирогроздова киселина (CH3COCOOH) е органска киселина, кетон, и наједноставен претставник на алфа-кето киселините. Карбоксилатниот (COO) анјон на пирогроздовата киселина, и нејзина Бренштед-Лориева коњугирана база, CH3COCOO, е позната како пируват, и е клучна раскрсница во неколку метаболитички патишта.

Пирогроздова киселина може да се добие од глукоза преку процес на гликолиза, да се претвори назад во јаглехидрати (како глукоза) преку процес на глуконеогенеза, или во масни киселини преку ацетил коензим А.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dawson, R. M. C. et al., Data for Biochemical Research, Oxford, Clarendon Press, 1959.