Прејди на содржината

Пецел

Координати: 47°29′21″N 19°20′08″E / 47.4893° СГШ; 19.33542° ИГД / 47.4893; 19.33542
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пецел
Паланка/Гратче
Ráday palace, Pécel
Ráday palace, Pécel
Знаме на ПецелГрб на Пецел
Држава Унгарија
ОкругПешта
Површина
 • Вкупна43,63 км2 (1,685 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно14.328
 • Густина3,3/км2 (8,5/ми2)
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски број2119
Повик. бр.28

Пецел (унгарски: Pécel) ― гратче во Округот Пешта, метрополитенска област Будимпешта, Унгарија. Се наоѓа надвор од 17. округ на Будимпешта, малку повеќе од 20 км од средиштето на градот Будимпешта.

Поважни луѓе[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Пецел е збратимен со:[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Partner- és testvérvárosaink“. pecel.hu (унгарски). Pécel. Посетено на 19 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]