Прејди на содржината

Перос-Гирек

Координати: 48°48′51″N 3°26′32″W / 48.8142° СГШ; 3.4422° ЗГД / 48.8142; -3.4422
Од Википедија — слободната енциклопедија
Перос-Гирек
Perros-Guirec
Грб на Перос-Гирек
Перос-Гирек is located in Франција
Перос-Гирек
Перос-Гирек
Местоположба во регионот Бретања
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist|270px|Перос-Гирек во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist]]
Перос-Гирек
Координати: 48°48′51″N 3°26′32″W / 48.8142° СГШ; 3.4422° ЗГД / 48.8142; -3.4422
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманАрморски Брег
ОкругЛањон
КантонПерос-Гирек
Површина114,16 км2 (5,47 ми2)
Население (2008)27.297
 • Густина520/км2 (1,300/ми2)
INSEE/Пошт. бр.22168 / 22700
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Перос-Гирек (француски: Perros-Guirec, бретонски: Perroz-Gireg – општина во департманот Арморски Брегови во Бретања, во северозападна Франција.


Население[уреди | уреди извор]

Во 2008 година Перос-Гирек броел 7.297 жители.


Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, 4,79% од учениците во основно училиште посетувале билингвална настава.[1]


Туризам[уреди | уреди извор]

Перос-Гирек е популарно морско одморалиште со плажи и можности за спортови на вода и на плажа. Исто така познат е по своите карпи од розов гранит кои се извајани од морето во различни облици и примероци.


Галерија[уреди | уреди извор]

Розовиот гранитен брег во близина на Плуманак
Панорама на природниот резерват на 7 острови

Наводи[уреди | уреди извор]