Паул Линке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паул Линке на германска поштенска марка, 1996 година

Карл Емил Паул Линке (роден на 7 ноември 1866 - починал на 3 септември 1946) бил германски композитор и театарски диригент. Тој се смета за "татко" на операта во Берлин и го има истото значење за Берлин како што го имаат и Јохан Штраус за Виена и Жак Офенбах за Париз. Неговите добро познати композиции се " Berliner Luft "(" Берлински воздух "), неофицијалната химна на Берлин, од неговата оперета Госпоѓа Луна и" Блесок-црв "од неговата оперетта Лисистрата .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Линке бил роден на 7-ми ноември 1866 година во јужниот дел на Берлин. Тој бил син на судијата Август Линке и неговата сопруга Емили. Неговиот татко свирел на виолина во неколку помали оркестри. Кога Пол имал само пет години,неговиот татко починал. Емили се преселила со нејзините три деца во Адалберштасе, а подоцна и во Ајсенбанштрасе, во близина на Лаусицер Плац.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 1885 година, додека бил во оркестарот на Големиот театар, Линке се вљубил во 16-годишната Ана Милер, со која се оженил една година подоцна. Неговата сопруга подоцна ги славела триумфите со берлинската публика под името Ана Милер-Линке.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]