Паскал Баил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франција Паскал Баил
Pascal Baills.JPG
Лични податоци
Роден на 30 декември 1964 (1964-12-30) (55 г.)
Роден во Перпињан, Франција
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2000
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983–1991 Монпелје Монпелје 24 (0)
1991-1992 Марсеј Олимпик Марсеј 63 (13)
1992–1995 Стразбур Стразбур 41 (6)
1995-2000 Монпелје Монпелје 31 (6)
Репрезентација
1991  Франција 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Паскал Баил (роден на 30 декември, 1964 во Перпињан) — француски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од одбраната.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Тој играл за Монпелје, Олимпик Марсеј и Стразбур. Најголем дел од својата кариера поминал во Монпелје за кого настапувал во два периода (1983-1991 и 1995-200) и во моментов тој е играчот со најмногу настапи за овој клуб со вкупно 429.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој има само еден настап за француската репрезентација, во натпреварот против Албанија на 30 март 1991.

Титули[уреди | уреди извор]

Франција Монпелје[уреди | уреди извор]

Франција Марсеј[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]