Прејди на содржината

Параклис „Св. Јован Крстител“ - Кавадарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Јован Крстител

Крстилната (десно) во рамките на Црквата „Св. Петка“

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Местоположба
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 2010
Завршено 2015
Осветување 18 октомври 2015
Ктитор Општина Кавадарци
Фени индустри
Кожувчанка
Градба промет
Архитектонски опис
Стил ромејски

Параклисот „Св. Јован Крстител“ се наоѓа во Кавадарци, Општина Кавадарци, во рамките на црквата „Св. Петка“.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Изградба и осветување[уреди | уреди извор]

Главната црква започнала да се гради на 8 август 2010 година, кога бил удрен камен-темелник на денот на празникот „Св. Петка“. На 18 октомври 2015 година било извршено осветувањето на целокупниот храм со присуство на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, надлежниот Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, како и бројно свештенство и монаштво на Повардарската епархија и на целата Македонска православна црква.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Осветување на црквата „Св. Петка" во Кавадарци“. Повардарска епархија преку web.archive.org. 19 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2020-11-06. Посетено на 6 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]