Црква „Св. Петка“ - Кавадарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Петка
Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Местоположба
Населено место Кавадарци
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 2010
Завршено 2015
Осветување 18 октомври 2015
Ктитор Општина Кавадарци
Фени индустри
Архитектонски опис
Архитектонски тип трикорабна
Портал „МПЦ“

„Св. Петка“ се наоѓа во Кавадарци, Општина Кавадарци.

Црквата започнала да се гради на 8 август 2010 година, кога бил удрен камен-темелник на денот на празникот „Св. Петка“. Каменот за ѕидање на црквата бил донесен од Мариово, бидејќи со тој камен кој има топла природна боја се граделе цркви уште пред десет века[1]. Како главен спонзор или ктитор за изградба на црквата е компанијата Фени Индустри.

За 18 октомври 2015 година е најавено официјално осветување на храмот.

Наводи[уреди | уреди извор]