Пантограф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еднорачен пантограф на Британската железница
Симетричен делтоиден пантограф на Прашкиот трамвај

Пантограф – уред кој се наоѓа на кровот на возило на електричен погон (локомотива, трамвај, тролејбус) преку кој се пренесува електричната енергија од контактниот електроспроводник до возилото.

Пантографот го измислил германскиот инженер Валтер Рајхел (Сименс и Халске) во 1879 година. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A Century of Traction. Electrical Inspections, page 7, by Basil Silcove“. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 2019-05-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]