Прејди на содржината

Пал Бенке

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пал Бенко (унгарски: Benkő Pál; 15 јули 1928 - 26 август 2019) — унгарско-американски шаховски велемајстор, автор и композитор на ангажман и шаховски проблеми.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Бенко е роден во Амјен, Франција, но израснал во Унгарија. Тој ископа ровови за унгарската војска, а потоа беше заробен од страна на руската војска, која го принуди да биде работник. Тој на крајот избегал во својот дом, за да открие дека неговиот брат и татко биле испратени во Русија како робови. За време на шаховскиот турнир во Источен Берлин, Бенко се обиде да дефектира во американската амбасада во Западен Берлин, но беше заробен и испратен во концентрационен логор за една и пол година. Тој гладуваше и виде како другите околу него умираат.[1] Тој стана шампион на Унгарија до 20-годишна возраст. Тој емигрирал во САД во 1958 година, по дефект по Светското студентско првенство во Рејкјавик , Исланд , во 1957 година. ФИДЕ му ја  додели титулата на велемајсторот во 1958 година.

Светски кандидат за титула[уреди | уреди извор]

Највисокото достигнување на Бенко е квалификувањето и натпреварувањето на турнирот на кандидати - на турнирот кој ќе одлучи противник за Светското првенство - во 1959 и 1962 година. Двата турнири имаа осум од најдобрите играчи во светот. Тој заврши по осми во 1959 година и шести во 1962 година. Бенко се квалификуваше на 1970 Интерзоналниот турнир, чии водачи напредуваат на Кандидатите. Меѓутоа, тој се откажа од своето место во Интерзонал до Боби Фишер , кој сепак го освои Светското првенство во 1972 година .

Други достигнувања[уреди | уреди извор]

Бенко заврши на првото место (или врзано за првото место) на осумте отворени шаховски првенства на САД , рекорд. Неговите наслови беа: 1961, 1964, 1965, 1966, 1967, 1969, 1974, 1975. Тој победи на Канадското првенство за отворено првенство во 1964 година . Тој ја претставуваше Унгарија на Студентската олимпијада во Рејкјавик во 1957 година , постигнувајќи 7½ / 12, а Унгарија беше четврта како тим. Тој претходно играше за националниот унгарски тим на Московската Олимпијада во 1956 година, на три трки, постигнувајќи 10/15, и помагајќи на Унгарија да се закити со бронза. Се преселил во Соединетите Американски Држави, но до 1962 година се појавил во тимот на САД. Тој заврши на шест тимови по ред. Во Варна 1962 година, Бенко постигна 8/12 за сребрен медал на неговиот табла, а САД заврши на четвртото место. Во Тел Авив 1964 година, повторно беше на одборот два, постигна 9/14 /, а САД завршија шесто. Во Хавана во 1966 година, Бенко беше на одборот три, постигна 8/12, а Американците освоија тимски сребро. Во Лугано, 1968 година, направил 6/12 на одборот на три, а САД заврши на четвртото место. Во Siegen 1970, Benko беше на одборот четири, постигнувајќи 8½ / 12, а Американците повторно завршија четврти. Неговата последна Олимпијада беше во Скопје 1972 година, каде што играше на три, направи 9½ / 16, а САД заврши деветти.[2]

Бенко победил четири играчи кои по некое време ја освоиле титулата светски шампион. Тие се Боби Фишер, Михаил Таљ, Тигран Петросјан и Василис Смислов. Неговиот резултат против Фишер беше три победи, осум загуби и седум нерешени натпревари.

Наследство и дела[уреди | уреди извор]

Бенко со позицијата на Бенко Гамбит во 2005 година

Некои шаховски отворања што тој ги играл се именувани по него:

  • Бенко Гамбит (1.d4 Nf6 2.c4 c5 3.d5 b5), кој го популаризираше, и играше со голем успех од средината на 1960-ти години.
  • Отворањето на Бенко (1.g3), кое тој го претстави на турнирот за кандидати во 1962 година , ги победи Боби Фишер и Михаил Тал со него.

Тој напиша книга за Бенко Гамбит за издаваштво на РХМ во раните 1970-ти.

Бенко имал колумна на шах ендгемес во списанието Chess Life , коешто децении го објавуваше шаховската федерација на Соединетите Американски Држави : во Арена (1972-81), Ендгем Лаб (1981-2013) и колонија со шах-проблем колона Бенко . Во 2003 година ја ревидираше книгата Основни шаховски завршетоци , од Рубен Фин . Тој беше награден со титула Меѓународен мајстор на шаховскиот состав од ФИДЕ . Бенко бил примен во американската шаховска сала на славните во 1993 година.

Книги[уреди | уреди извор]

Значајни игри[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Benko, Pal. Silman, Jeremy. Pal Benko: My Life, Games, and Compositions. Siles Press. ISBN 978-1890085087(2004)
  2. Source: olimpbase.org
  3. Benko Counter-Gambit, David Levy, (Batsford, 1978), p.11

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

  • Крајната вистина на Бенко , од Дијана Михајлова, Шаховски живот , октомври 2013, стр.   36-40.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]