Павликени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павликени
Павликени
град
Поглед на градот
Поглед на градот
Павликени is located in Бугарија
Павликени
Павликени
Местоположба на Павликени во Бугарија
Координати: 43°12′15.1″N 25°18′26.59″E / 43.204194° СГШ; 25.3073861° ИГД / 43.204194; 25.3073861Координати: 43°12′15.1″N 25°18′26.59″E / 43.204194° СГШ; 25.3073861° ИГД / 43.204194; 25.3073861
ЗемјаБугарија
ОбластВелико Трново
ОпштинаПавликени
Управа
 • ГрадоначалникЕмануил Манолов (БСП)
Површина
 • Вкупна42,221 км2 (16,302 ми2)
Надм. вис.&10000000000000144000000144 м
Население (2022)
 • Вкупно9.986
 • Густина240/км2 (610/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5200
Повик. бр.+359 0610
Мреж. местоpavlikeni.bg

Павликени (бугарски: Павликени) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Павликени во Великотрновската Област. Има население од околу 9.986 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Павликени се наоѓа на средишниот дел на Дунавската Рамнина. Градот се наоѓа на 38 километри от регионалниот центар Велико Трново и на 41 км от Горна Орјаховица.

Историја[уреди | уреди извор]

Павликени бил центар на керамика и грнчарството во антиката за што сведочат остатоците од римско и тракиско време. Неговото име потекнува од Павлиќаните, христијанска секта населена во Тракија од Лав Исавријанецот. Денешната населба се појавила во 13-14 век како село првично наречено Маринополци.

За време на османлиското владеење на Бугарија, демографијата на селото значително се променила, бидејќи многу Турци се населиле, а Бугарите католици се иселиле во Хабсбуршката Монархија во 18 век. По ослободувањето на Бугарија од османлиската власт во 18771878 година, Турците заминале во Анадолија, за да бидат заменети со Бугари Балканџии и од близките села во рамнините. По ослободувањето Павликени се развил како центар на занаетчиството и трговијата, при што биле изградени многу нови згради. Павликени го добил статусот на град во 1943 година благодарение на неговата значајна позиција на железничката линија Софија - Варна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]