Ото Хаксел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ото Хаксел

Ото Хаксел (2 април 1909, во Ној-Улм – 26 февруари 1998 година, во Хајделберг) бил германски нуклеарен физичар. За време на Втората светска војна, тој работел на германскиот проект за нуклеарна енергија. По војната, тој бил вработен во Институтот за физика Макс Планк во Гетинген. Од 1950 до 1974 година, тој бил професор по физика на Универзитетот во Хајделберг, каде што го негувал користењето на нуклеарната физика во физиката во животната средина; ова довело до основање на Институтот за физика на животната средина во 1975 година. Во текот на 1956 и 1957 година, тој бил член на Работната група за нуклеарна физика на германската комисија за атомска енергија. Од 1970 до 1975 година, тој бил научен и технички директор на истражувачкиот центар во Карлсруе.

Образование[уреди | уреди извор]

Од 1927 до 1933 година, Хаксел студирал на Техничкото високо училиште во Минхен (денес, Техничкиот универзитет во Минхен ) и Универзитетот Еберхард-Карлс во Тибинген . Докторирал во 1933 година. Од 1933 до 1936 година, Хаксел му бил асистент за настава на професорот Гејгер.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hentschel and Hentschel, 1996, Appendix F; see the entry for Haxel.