Прејди на содржината

Осумка (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осумка
{{{опис}}}
Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 7 м 1,8 с
Деклинација - 40° 26' 10"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,47' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 март 1835
Други ознаки PK 272+12.1, ESO 316-PN27, AM 1004-401, CS=10.1, Eight-burst planetary

Осумка или Јужен Прстен (NGC 3132 или Колдвел 74) — планетарна маглина во соѕвездието Едро, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3132 се споменува и како PK 272+12.1, ESO 316-PN27, AM 1004-401, CS=10.1, Eight-burst planetary.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3132 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,2 m.[2] NGC 3132 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,47'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 7 м 1,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 40° 26' 10".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3132 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 399; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7711.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]