Орб

Координати: 43°14′47″N 3°17′54″E / 43.2463° СГШ; 3.2983° ИГД / 43.2463; 3.2983 (устие на Орб)
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орб
Орб во Безје
Изворно имеOrb  (француски)
Местоположба
ЗемјаФранција
Физички особености
Извор 
 • местоЦентрален Масив
 • надм. вис.820 м
Устие 
 • место
Средоземно Море
 • координати
43°14′47″N 3°17′54″E / 43.2463° СГШ; 3.2983° ИГД / 43.2463; 3.2983 (устие на Орб)
Должина136 км
Големина на сливот1.400 км2
Проток 
 • просечен25 м3
Особености на сливот
Мост на Орб во Казул.
Орб во Рокбрен.
Поглед на реката од Безје.

Орб (француски: Orb) — река во департманот Еро, јужна Франција. Долга е 145 км и се влева во Средоземното Море во гратчето Валрас Плаж.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката тече низ низ градовите Бедарје и Безје, каде е пресечена од Јужен Канал (Миди) по аквадукт над неа. Во антиката, Орб се преминувл во Капестан, по римскиот мост „Серм“ долг 1.500 м.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

По своето течение, Орб минува низ следниве населени места:

Притоки[уреди | уреди извор]

Реката ги има следнице притоки:

  • Жор (30 км)
  • Лиру (30 км)
  • Мар (29 км)
  • Тору (25 км)
  • Верназобр (24 км)
  • Рјетор (18 км)
  • Ерик (14 км)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Colin O’Connor: Roman Bridges, Cambridge University Press 1993, ISBN 0-521-39326-4, стр. 99

Надворешни врски[уреди | уреди извор]