Олег Гусев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Олег Гусев (украински: Олег Гусєв, Суми, 25 април 1983) — украински фудбалер и репрезентативец. Гусев моментално игра за украинскиот клуб Динамо од Киев. Висок е 179 cm и тежок 73 килограми.

Кариера[уреди | уреди извор]

Гусев кариерата ја започнал во Арсенал од Киев. Во Динамо Киев заиграл во летото 2003. Тој е еден од ѕвездите од средниот ред на украинската фудбалска репрезентација.