Огроздна земјомерка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Огроздна земјомерка
Magpie moth (Abraxas grossulariata).jpg
Единка во Оксфорд, Англија
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Пеперутки
Семејство: Земјомерки
Род: Страчкини земјомерки
Вид: Огроздна земјомерка
Биномен назив
Abraxas grossulariata
Linnaeus, 1758
Синоними
  • Abraxas karafutonis Matsumura, 1925
  • Abraxas grossulariatus (Linnaeus, 1758)

Огроздна земјомерка (науч. Abraxas grossulariata) — молец од семејството на земјомерките (Geometridae) распространет ширум Палеарктикот (вклучувајќи ја Македонија) и Северна Америка. Наречен е по тоа што неговата гасеница се храни со листови од огрозд и рибизла. Видот прв го опишал шведскиот биолог Карл Линеј во X издание на Систем на природата од 1758 г.

Опис[уреди | уреди извор]

Молецот има предни крила со должина од 18–25 мм. Шарите се впечатливи, со шест попречни низи од црни дамки на бела основа, со светложолт појас по средината и кај крилните почетоци. Задните крила се побледи, со помал број ситни дамки.

Ова е мошне значаен вид за ентомологијата поради разнообразноста на неговите облици. Испитувањето на овој вид довело до откривањето на половонаследните особини кај организмите.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Исхрана[уреди | уреди извор]

Гасеницата на огроздната земјомерка се храни со листови од следниве видови растенија:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • G. Evelyn Hutchinson, 1969 Some continental European aberrations of Abraxas grossulariata Linn. (Lepidoptera) with a note on the theoretical significance of the variation in the species Transactions of the Connecticut Academy of Arts and Sciences v. 43, p. 1-24.
  • G. Evelyn Hutchinson, 1974 New and inadequately described aberrations of Abraxas grossulariata (Linn.) (Lep. Geometridae). Entomological Record 86:199–206.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Wikispecies-logo.svg Огроздна земјомерка на Викивидовите ?
  • Огроздна земјомерка (Abraxas grossulariata)Енциклопедија на живиот свет (македонски)
  • Огроздна земјомерка на UKMoths
  • Савела, Марку. Abraxas grossulariatus (Linnaeus, 1758)“. Пеперутки и некои други облици на живот. Посетено на 1 февруари 2019. (англиски)
  • Огроздна земјомерка на Lepiforum