Об (река во Франција)

Координати: 48°33′26″N 3°43′03″E / 48.5572° СГШ; 3.7175° ИГД / 48.5572; 3.7175 (утока на Об во Сена)
Од Википедија — слободната енциклопедија
Об
Изворно имеAube  (француски)
Местоположба
Земја Франција
Физички особености
Извор 
 • местоЛангр, Горна Марна
 • координати47°45′37″N 5°07′29″E / 47.7602° СГШ; 5.1247° ИГД / 47.7602; 5.1247 (извор на Об)
Устие 
 • место
Сена
 • координати
48°33′26″N 3°43′03″E / 48.5572° СГШ; 3.7175° ИГД / 48.5572; 3.7175 (утока на Об во Сена)
Должина248 км
Големина на сливот3.600 км2
Проток 
 • просечен34 м3
Особености на сливот
ТечениеСенаЛаманш
Изворот на Об.
Об во Бар на Об.

Об (француски: Aube - Зора) — река во североисточна Франција, десна притока на Сена. Долга е 248 км, а сливот зафаќа површина од околу 3.600 км2[1]. По неа е наречен департманот Об.

Извира на висорамнината Лангр кај селото Оберив во департманот Горна Марна. Тече низ департманите Горна Марна, Златен Брег, Об и Марна, па на крај се влева во Сена кај Марсији на Сена. По своето течение, минува низ градовите Бар на Об и Арси на Об.

Поважни притоки[уреди | уреди извор]

 • Обет
 • Ожон
 • Ландон
 • Воар
 • Раве
 • Мелдансон
 • Пуит
 • Уитрел
 • Ербисон
 • Барбуиз
 • Салон
 • Сиперб

Течение[уреди | уреди извор]

Об тече низ следниве населени места (наведени под нивните департмани):

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Информации за Об на базата „Сандр“ Архивирано на 27 ноември 2020 г. (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Об на Ризницата ?
 • За реката Об — Речник на реките и каналите во Франција (француски)