Лангр

Координати: 47°51′48″N 5°20′02″E / 47.8633° СГШ; 5.3339° ИГД / 47.8633; 5.3339
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангр
Langres
Грб на Лангр
Лангр is located in Франција
Лангр
Лангр
Местоположба во регионот Шампања-Ардени
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist|270px|Лангр во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist]]
Лангр
Координати: 47°51′48″N 5°20′02″E / 47.8633° СГШ; 5.3339° ИГД / 47.8633; 5.3339
ЗемјаФранција
РегионШампања-Адрени
ДепартманГорна Марна
ОкругЛангр
КантонЛангр
Општ. заедницаЕтоал де Лангр
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Дидје Лоазо
Површина122,33 км2 (862 ми2)
Население (1999)29.586
 • Густина4,3/км2 (11/ми2)
INSEE/Пошт. бр.52269 / 52200
Надм. висина327 м
(прос. 475 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Лангр (фр. Langres) — општина во североисточна Франција. Тоа е потпрефектура на департманот Горна Марна во регионот Шампања-Ардени.

Ова е родно место на познатиот просветител и енциклопедист Дени Дидро (1713–1784)

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лангр е збратимен со:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]