Оаза (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оаза
Земја Франција, Белгија
Големина на сливот  км2
Физички особености
Должина 302 km м

Оаза (француски: L'Oise) е река во Парискиот регион во северниот дел на Франција. Долг е 351 километар. Извира во Белгија во Ардените и по течението од 20 километри преоѓа во Франција. Во Сена се влева низводно од Париз.

Каналите на реката се одлично поврзани со пристаништата во северна Франција и Белгија.

Името на оваа река е додадено и на францускиот департман Оаза и Долината Оаза.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]