Оаза (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оаза
Bateaux sur l'Oise by Daubigny Louvre RF1369 n1.jpg
Бродови на Оаза, Чарлс-Франсоа Даубигњи, 1865.
Земја Франција, Белгија
Слив
Главен извор Хаинаут
309 m
Устие Сена
48°59′12″ СГШ 2°04′17″ ИГД / 
Гол. на сливот 17,000 km²
Физички особености
Должина 302 km
Проток
  • Просечен:
    110 m³/s

Оаза (француски: L'Oise) е река во Парискиот регион во северниот дел на Франција. Долг е 351 километар. Извира во Белгија во Ардените и по течението од 20 километри преоѓа во Франција. Во Сена се влева низводно од Париз.

Каналите на реката се одлично поврзани со пристаништата во северна Франција и Белгија.

Името на оваа река е додадено и на францускиот департман Оаза и Долината Оаза.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]