Нојхаус-Ширшниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојхаус-Ширшниц
Грб на Нојхаус-Ширшниц
Нојхаус-Ширшниц is located in Германија
Нојхаус-Ширшниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Хенрик Оберендер (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,21 км2
Надм. височина 350 м
Население 3.358  (31 декември 2006)
 - Густина 145 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96524
Повик. бр. 036764
Портал www.neuhaus-
schierschnitz.de
Местоположба на Нојхаус-Ширшниц во рамките на округот Зонеберг
Карта
Координати 50°19′0″N 11°15′0″E / 50.31667° N; 11.25000° E / 50.31667; 11.25000Координати: 50°19′0″N 11°15′0″E / 50.31667° N; 11.25000° E / 50.31667; 11.25000

Нојхаус-Ширшниц (германски: Neuhaus-Schierschnitz) — општина во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]