Фериц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фериц
Протестантска црква
Протестантска црква
Грб на Фериц
Фериц is located in Германија
Фериц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Роланд Розенбауер (ДХС)
Основни податоци
Површина 32,13 км2
Надм. височина 410 м
Население 3.660  (31 декември 2006)
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96524
Повик. бр. 03675 и 036764
Портал www.foeritz.de
Местоположба на Фериц во рамките на округот Зонеберг
Карта
Координати 50°21′0″N 11°13′0″E / 50.35000° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.35000; 11.21667Координати: 50°21′0″N 11°13′0″E / 50.35000° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.35000; 11.21667

Фериц (германски: Föritz) е општина во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]