Јуденбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуденбах
Место во Ферицтал
Црквата во Јуденбах
Црквата во Јуденбах
Црквата во Јуденбах
Јуденбах во рамките на Германија
Јуденбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Општина Ферицтал
Основни податоци
Површина 43,18 км2
Надм. височина 630 м
Население 2.365  (31 декември 2017)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96515
Повик. бр. 03675
Портал www.judenbach.de
Координати 50°23′59″N 11°13′0″E / 50.39972° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.39972; 11.21667Координати: 50°23′59″N 11°13′0″E / 50.39972° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.39972; 11.21667

Јуденбах (германски: Judenbach) — село и поранешна општина во округот Зонеберг, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од новата општина Ферицтал, заедно со Фериц и Нојхаус-Ширшниц.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото има должина од три километри, во јужниот дел на Франкенвалд[1] помеѓу реките Штајнах на запад и Тетау на исток.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Јуденбах била составена од следниве места:

  • Хајнерсдорф
  • Јагдсхоф
  • Менхсберг
  • Нојенбау

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BfN: Landschaftssteckbrief 39202 Frankenwald“. Bundesamt für Naturschutz. 2012-03-01. Архивирано од изворникот на 2013-10-04. Посетено на 2019-09-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]