Прејди на содржината

Нова Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Холандија
Nieuw-Nederland
Колонија
1609 – 1667
Flag Seal
Местоположба на New Netherland
Брегот и некои градови прикажани во денешните државни граници
Главен град Нов Амстердам
Јазици холандски, англиски, француски, и други[1][2]
Државно уредување Колонија
Историја
 -  Основана 1609
 -  Замрела 1667

Нова Холандија (Nieuw-Nederland на холандски), била колонија од 17 век на Република на седумте соединети Холандии што се наоѓала на североисточниот брег од Северна Америка. Тие територии денес се во рамките на Њујорк, Њу Џерси, Делавер и Конектикат, со некои делови во Пенсилванија и Род Ајленд. Главен град бил Нов Амстердам, кој се наоѓал на јужниот дел од островот Менхетн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The New Netherland Dutch“. The People of Colonial Albany live here. 2003-02. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
  2. Shorto, Russell (2003-11-27). „The Un-Pilgrims — The New York Times“. The New York Times (New York. изд.). стр. 39. ISSN 0362-4331. Посетено на 2009-03-06.