Нов Амстердам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нов Амстердам во 1664 година

Нов Амстердам бил град од 17 век на холандските колонизатори на Америка, кој подоцна се претопил во Њујорк Сити.

Наводи[уреди | уреди извор]