Прејди на содржината

Нов Амстердам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нов Амстердам во 1664 година

Нов Амстердам бил град од 17 век на холандските колонизатори на Америка, кој подоцна се претопил во Њујорк Сити.

Наводи[уреди | уреди извор]