Прејди на содржината

Никола Стевановиќ (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никола Стевановиќ (Ниш, 13 септември 1998) е српски фудбалер кој моментално игра за Инголштат.

Кариера[уреди | уреди извор]

Пред да им се приклучи на помладите категории на Раднички, Стевановиќ тренирал со екипите Наша крила од Белотинац и фудбалската школа Филип Филиповиќ од Ниш.[1] Со првиот тим се вклучил со тренерот Милан Раставец, а за првиот тим дебитирал на 2 март 2016 година, на средбата со Партизан во четвртфиналето на Купот на Србија.[2] Нешто подоцна, во истата сезона, дебитирал во српската Суперлига, против новосадска Војводина.[3] Пред почетокот на следната сезона, тој потпишал професионален договор со клубот.[4] За Раднички тоа е до крајот на натпреварувачката 2017/18 година и одиграл 10 официјални натпревари во сите натпреварувања,[5] а потоа ја поминал следната сезона како позајмен во Динамо Врање.[6] По враќањето во домашниот тим, се сместил во составот и во следните сезони настапувал во домашното првенство и во Купот на Србија. Тој го продолжил договорот во септември 2020 година.[7]

Во јануари 2022 година, Стевановиќ потпишал две и пол годишен договор со Инголштат, член на Германија 2. Бундеслига.[8]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Стевановиќ добил покана за репрезентацијата до 18 години, за која настапувал во 2016 година.[9] Во октомври истата година бил поканет на собирот на младинската селекција.[10]

Во јануари 2021 г. добил покана од в.д. селектор Илија Столица да учествува на турнејата на српската репрезентација составена главно од фудбалери од домашната Суперлига.[11] Тој го имал своето деби истиот месец во пријателскиот натпревар со Доминиканската Република во Санто Доминго, влегувајќи во игра наместо Немања Миќевиќ на полувремето.[12]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клубска[уреди | уреди извор]

Обновено на 3. фебруара 2022.[13]
Натпревари и голови прикажани по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона лига Националниот куп Европа Друго Во целост
Поделба Настап Голови Настап Голови Настап Голови Настап Голови Настап Голови
Работнички Ниш 2015/16 година[14] Српска Суперлига 1 0 1 0 - - 2 0
2016/17 година[15] 2 0 0 0 - - 2 0
2017/18 година[16] 6 0 0 0 - - 6 0
Динамо Врање (позајмен) 2018/19 година[17] Српска Суперлига 22 0 1 0 - 2 0 25 0
Работнички Ниш 2019/20[18] Српска Суперлига 20 1 3 1 0 0 - 23 2
2020/21[19] 33 1 1 0 - - 34 1
2021/22[20] 18 0 0 0 - - 18 0
Во целост 80 2 5 1 0 0 - 85 3
Инголштат 2021/22[21] 2. Германска Бундес лига 0 0 - - - 0 0
Кариера 102 2 6 1 0 0 2 0 110 3

Натпревари во репрезентативниот дрес[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Још један "бисер" наше фудбалске школе. 18. 2. 2016. Архивирано од изворникот на 20. 2. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 2. „I Partizan u polufinalu!“. mondo.rs. 2. 3. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 3. „29.Kolo: Radnički N. - Vojvodina“. Суперлига Србије у фудбалу, званична презентација. 6. 4. 2016. Архивирано од изворникот на 7. 4. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 4. Потписали Стевановић и Мордатенко. 19. 7. 2016. Архивирано од изворникот на 23. 7. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 5. „Стевановић, Никола“. srbijafudbal.com. Архивирано од изворникот на 10. 8. 2018. Посетено на 28. 7. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 6. „Фудбал 32/2018“ (PDF). Фудбалски савез Србије. 7. 8. 2018. Посетено на 8. 8. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 7. J, M. (17. 9. 2020). „Mladi dvojac iz Niša produžio ugovore sa Radničkim“. Јужне вести. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 8. Spasojević, Branko (10. 1. 2022). „Zimska pijaca: Stevanović iz Radničkog u Ingolštad“. Спорт клуб. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „Никола Стевановић у репрезентацији Србије“. Архивирано од изворникот на 17. 3. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
 10. Милан Косановић позвао 23 омладинца на мини припреме пред квалификације за ЕП у Грузији 2017.. Фудбалски савез Србије. 30. 10. 2016. Архивирано од изворникот на 24. 10. 2018. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 11. „Илија Столица позвао 25 играча за северноамеричку турнеју“. 13. 1. 2021. Посетено на 26. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 12. 12,0 12,1 „Нула Србије и Доминиканске Републике“. Спортски журнал. 26. 1. 2021. Посетено на 26. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 13. „Nikola Stevanović“. macsonuclarim.com (турски). Архивирано од изворникот на 2022-02-03. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 14. „FK Radnički Niš - Igrački kadar“. Суперлига Србије у фудбалу, званична презентација. 2016. Архивирано од изворникот на 17. 5. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 15. „Stevanović, Nikola — sezona 2016/17“. Суперлига Србије у фудбалу, званична презентација. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 16. „Stevanović, Nikola — sezona 2017/18“. Суперлига Србије у фудбалу, званична презентација. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 17. „Stevanović, Nikola — sezona 2018/19“. Суперлига Србије у фудбалу, званична презентација. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 18. „Stevanović, Nikola — sezona 2019/20“. Суперлига Србије у фудбалу, званична презентација. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 19. „Stevanović, Nikola — sezona 2020/21“. Суперлига Србије у фудбалу, званична презентација. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 20. „Stevanović, Nikola — sezona 2021/22“. Суперлига Србије у фудбалу, званична презентација. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 21. „Nikola Stevanovic — sezona 2021/22“. kicker.de (германски). Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 22. „У-18: Јерменија - Србија 1:4 (1:1)“. Фудбалски савез Србије. 15. 3. 2016. Архивирано од изворникот на 29. 5. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 23. „У-18 Јерменија - Србија 1:1 (0:1)“. Фудбалски савез Србије. 17. 3. 2016. Архивирано од изворникот на 30. 5. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 24. „У-18 Србија – Мађарска 1:1(1:1)“. Фудбалски савез Србије. 21. 4. 2016. Архивирано од изворникот на 12. 9. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 25. „Bh. juniori se revanširali Srbiji“. Фудбалски савез Босне и Херцеговине (босански). Ослобођење. 26. 5. 2016. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 26. „Репрезентација Србије до 18 година“ (PDF). fudbalpsiho@wordpress.com. 2017. Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 27. „Nikola Stevanović“. eu-football.info (англиски). Посетено на 3. 2. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Никола Стевановиќ на soccerway
 • Никола Стевановић на сајту Transfermarkt (језик: енглески)
 • Никола Стевановић на сајту  (језик: енглески)
 • Никола Стевановиќ (фудбалер) – Профил на сајтот на УЕФА
 • Никола Стевановић на сајту WorldFootball.net (језик: енглески)
 • Никола Стевановић на сајту  (језик: енглески)
 • Никола Стевановић на сајту  (језик: португалски)
 • Никола Стевановић на сајту Fussballdaten.de (језик: немачки)
 • Никола Стевановић на сајту  (језик: енглески)