Николае Тимофти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николае Тимофти
Nicolae Timofti
Претседател на Молдавија
На должноста
Стапил
23 март 2012
Премиер Влад Филат
Јурие Љанка
Кирил Габуричи
Претходник Маријан Лупу (вршител)
Лични податоци
Роден(а) 22 декември 1948(1948-12-22)(75 г.)
Чутулешт,  Молдавска ССР
Партија независен
Сопружник Маргарета Тимофти
Деца 3 сина
Установа Државен универзитет на Молдавија

Николае Тимофти (молдавски и романски: Nicolae Timofti; р. 22 декември 1948) — молдавски политичар и правник на функцијата претседател на Молдавија од 23 март 2012 г.[1][2] Пред да стане претседател, стоел на чело на Врховниот мировен судски совет на Молдавија.

Детство, младост и образование[уреди | уреди извор]

Тимофти е роден во семејството на Елена и Василе Тимофри во Чутулешт, Молдавска СССР, СССР,[3] како едно од пет деца. На почетокот на 1949 г. потоа семејството се преселило во Флорешт, а истата година дедо му бил депортиран од советските власти во Амурската област, каде во 1953 г. починал.[4] Во 1972 Тимофти дипломирал на Правниот факултет при Државениот универзитет на Молдавија.[5]

Правни ангажмани[уреди | уреди извор]

По дипломирањето, отслужил воен рок во траење од две години, па во 1976 г. почнал да работи како судија. Во 1990-тите бил клучен реформатор. Во 2005 г. е примен за член на Вишата судска комора, а во 2011 г. е назначен за претседавач на Врховниот мировен судски совет.[5]

Претседателствување[уреди | уреди извор]

Со доаѓањето на претседателската функција ја истакнал важноста Молдавија да продолжи со евроинтеграција[6] и нагласил дека земјата „нема друга иднина освен европска“.[5] Поранешниот в.д. претседател и сегашен претседател на парламентот Михај Гимпу се искажал дека Тимофти „...е прогресивен човек, [што] значи многу за Република Молдавија.“[5]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тимофти е оженет со правничката Маргарета Тимофти и имаат три сина: Алексеј (р. 1977) — правник во Светската банка во Вашингтон, Нику (р. 1980) — спортски новинар во Кишнев и Стефан (р. 1989), кој е економист во Кишинев.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. UNIMEDIA (16 March 2012). „Live text de la alegerea președintelui Republicii Moldova“. Unimedia (романски). Архивирано од изворникот на 2014-12-05. Посетено на 16 March 2012.
  2. Paul Ciocoiu (16 March 2012). „Cine e Nicolae Timofti, noul președinte al Republicii Moldova?“. EVZ (романски). Посетено на 16 March 2012.
  3. „Criza din R. Moldova s-ar putea încheia vineri cu alegerea lui Nicolae Timofti la preşedinţie“. Mediafax. 15 March 2012. Посетено на 16 March 2012.
  4. „Nicolae Timofti a fost votat Presidente al R. Moldova“. Timpul. 16 March 2012. Посетено на 21 March 2012.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Profile: Who Is Moldova's New President-Elect?“. Radio Free Europe. 17 March 2012. Посетено на 21 March 2012.
  6. Washington Post, Moldova elects pro-European judge Timofti as president, ending 3 years of political deadlock Архивирано на 17 март 2012 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]