Државен универзитет на Молдавија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Државен универзитет на Молдавија
Universitatea de Stat din Moldova
ГеслоVitae discimus (латински: „доживотно учиме“)
ВидДржавен
Основан1 октомври 1946; пред 74 години (1946-10-01)
РекторГеорге Чиокану
Студенти20,563
МестоКишинев, Молдавија
usm.md

Државниот универзитет на Молдавија (романски: Universitatea de Stat din Moldova) - универзитет сместен во Кишинев, Молдавија.

Историја[уреди | уреди извор]

Средишниот блок на универзитетот

Универзитетот бил основан на 1 октомври 1946 година. Првично, имал 320 студенти запишани на 5 факултети, физика и математика, геологија и педологија, историја и филологија, биологија, хемија. Во рамките на 12-те оддели имало 35 наставници. Меѓу иницијаторите на основањето на универзитетот биле Макарие Раду и Михаил Павлов.

Во 1969 година, Молдавскиот државен универзитет се приклучил на Меѓународното здружение на универзитети како ополномоштена членка. Престижот на Државниот универзитет на меѓународната сцена бил зајакнат со 14-те научници и култури од 9 земји во светот на кои им е доделена титулата„ Доктор хонорис кауза“ на Државниот универзитет. Државниот универзитет има склучено повеќе од 60 договори за соработка во областа на образованието и науката со универзитетски центри во 25 земји. На овој универзитет, студенти од околу 80 земји во светот ги завршиле своите студии.

Организација[уреди | уреди извор]

Универзитетот е организиран на факултети:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Universitatea de Stat din Moldova » Facultăţi“ (романски). Архивирано од изворникот на 2017-09-17. Посетено на 7 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]