Чутулешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чутулешт
Ciutulești
Општина
Амблем на Чутулешт
Амблем
Прекар(и): ro
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Молдавија" does not existLocation in Moldova
Координати: 47°45′N 28°23′E / 47.750° СГШ; 28.383° ИГД / 47.750; 28.383Координати: 47°45′N 28°23′E / 47.750° СГШ; 28.383° ИГД / 47.750; 28.383
Земја Молдавија
РеонФлорешт
Надм. вис.&10000000000000152000000152 м
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.MD-5016
Повик. бр.+373 250
Мреж. местоciutulesti.md

Чутулешт (молдавски и романски: Ciutulești) — општина во реонот Флорешт, североисточна Молдавија. Сочинета е од четири села: Чутинешт, Јон Вода, Маринешт и Србешт. Познато е како родно место на претседателот Николае Тимофти.

Историја[уреди | уреди извор]

Во селото имал куќа летописецот Мирон Костин (1633–1691).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]