Прејди на содржината

Неоткриено: Богатството на Дрејк

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Неоткриено: Богатството на Дрејк“
Филмскиот плакат
РежисерРубен Флејшер
Продуцент
Главни улоги
МузикаРамин Џавади
Монтажа
Студио
ДистрибутерSony Pictures Releasing
Премиера7 февруари 2022 г. (Барселона)
16 февруари 2022 г. (САД)
17 февруари 2022 г. (Македонија)
Времетраење116 минути
Земја САД
Јазик
Буџет120 милиони долари
Бруто заработка407,1 милиони долари[1][2]

Неоткриено: Богатството на Дрејк, може да се сретне и како Немапирано (англиски: Uncharted, превод: Необележано, некартографирано) и Анчартед — американски акционо-авантуристички филм во режија на Рубен Флејшер по приказна на Раф Џадкинс, Џон Розенберг и Марк Вокер и сценарио на Раф Џадкинс, Арт Макром и Мет Холовеј. Филмот ја раскажува приказната за потеклото на Нејтан Дрејк, главниот јунак на серијата видеоигри „Uncharted“ создадена од Naughty Dog. Во филмот играат Том Холанд, Марк Волберг, Софија Тејлор Али, Тати Габриеле и Антонио Бандерас.[3] Премиерата во САД била на 16 февруари 2022 г., а во Македонија на 17 февруари истата година.[4]

Содржина[уреди | уреди извор]

Нејтан Дрејк (Том Холанд) и неговиот постар брат Сем, ученици на католичко сиропиталиште во Бостон, се маѓепсани од приказните за богатства на патниците и гусарите и се сметаат себеси за веројатни потомци на англискиот капетан Френсис Дрејк. Двајцата влегуваат во изложбата каде што се чува картата на првото обиколување на Магелан. Сем му кажува на Нејт дека Магелан всушност не го завршил обиколувањето. Додека се обидуваат да ја украдат картата, браќата се фатени од полицијата. Тие се подготвуваат да го уапсат Сем, но тој успеа да се збогува со Нејт и ветува дека еден ден ќе го изнесе од сиропиталиштето, и бега за да не оди во затвор.

10 години подоцна, Нејт работи како шанкер, крадејќи накит од богати клиенти. Сем, пак, никогаш не воспоставил контакт во живо со Нејт. Единствената врска на Нејт со него се разгледниците што Сем повремено му ги испраќа на својот брат. Во барот го пречекува ловецот на богатства Виктор „Сали“ Саливан (Марк Волберг). Тој му ја дава на Нејтан својата посетница, ветувајќи интересна зделка. Нејт доаѓа на адресата и Сали го воведува во неговиот план: Магелан починал на Филипините пред да го заврши патувањето низ целиот свет и тоа го продолжил неговиот следбеник, а златото од експедицијата се изгубило. Прво Нејт одбива да му помогне на Сали да го најде изгубеното злато, но подоцна, откако размислува за можноста да го најде својот брат заедно со златото, се предомислува.

За да се најдат трагите, потребни се два клуча, од кои едниот Сали веќе го поседува, а вториот ќе се најде на аукција во Бостон. Клучот го бара и Сантјаго Монкада (Антонио Бандерас), наследникот на богатото шпанско семејство што некогаш ја финансирало експедицијата на Магелан, и платеничката што тој ја најмил, Џо Бредок (Тати Габриеле), која работела со Сали во минатото. Сали му признава на Нејт дека го избрал за овој случај затоа што го познавал неговиот брат Сем, а на Нејт му оставил траги како да го најде богатството, а тој самиот умрел од рацете на Бредок.

За време на операцијата, Нејт и Сали успеваат да го извадат клучот и одат во Барселона, каде што им се придружува Клои Фрејзер, помошничката на Сали во потрага по злато. Трагите на Магелан укажуваат на тоа дека златото се наоѓа во Барселона под катедралата Санта Марија дел Пи, но триото наоѓа само буриња со сол. Меѓутоа, во еден од нив е пронајдена карта што покажува на филипински остров, кој Клои го краде, му се заканува на Нејт со пиштол и го онесвестува, а со тоа ги предава двајцата. Подоцна се покажува дека Клои работи и за Монкада: тие летаат на Филипините, но Бредок му забива нож во грбот и го убива Монкада, намамувајќи ги неговите луѓе да работат за неа. Клои е принудена да побегне и ѝ помага Нејт, кој се прикрадува со Сали во авионот на Монкада. Сали рано скока од авионот, а Нејт и Клои стигнуваат до брегот, каде што ги испитуваат разгледниците што Сем ги испраќал на Нејт 10 години. Нејт наоѓа трага и вистинските координати на богатството, и ѝ остава лажни координати на Клои, бидејќи му се видело дека не треба да ѝ се верува.

Нејт ја наоѓа местоположбата на бродовите на експедицијата на Магелан и во процесот на потрага по златото, Сали му се придружува. Тие го наоѓаат тоа што го бараат, но се следени од Бредок. Сали успева да го наполни својот ранец со злато и да украде еден од товарните вртолети „Бредок“ што ги презеле бродовите на експедицијата на Магелан, но самата Бредок нема намера да се откаже. Сали мора да го жртвува својот ранец, фрлајќи го на Бредок, за да го извлече Нејт. Бредок паѓа во вода и брод се урива токму над неа. Додека летаат, Нејт и Сали ја гледаат Клои како управува брод. Таа сфаќа дека Нејт ја измамил. Сали вознемирено вели дека богатствата во ранецот и во самиот брод сега припаѓаат на филипинската влада, но Нејт го развеселува својот пријател покажувајќи го златото што го криел во џебовите. Последната сцена пред одјавата е Сали и Нејт како летаат на зајдисонцето со бродот што тоне во заднината.

Во првата сцена по одјавата, маж во затвор му пишува на Нејт уште една разгледница, слична на оние што ги испратил неговиот брат Сем. Во втората сцена по одјавата, Нејт е во бар и се обидува да преговара со Гејџ (Пилу Асбек) за да го замени неговиот семеен прстен за стара нацистичка карта. Гејџ го мами со тоа што го зема прстенот и не се откажува од картата, а вооружените лица на Гејџ вперуваат пиштоли во Нејт, но Нејт во последен миг е спасен од Сали, наредувајќи им да го спуштат оружјето. На излегување од барот повторно ги престигнува местенка. Во овој миг сцената завршува.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Том Холанд Нејтан „Нејт“ Дрејк
Марк Волберг Виктор „Сали” Саливан
Антонио Бандерас Сантјаго Монкада
Софија Али Клои Фрејзер
Тати Габриеле Џо Бредок
Руди Панкоу Семјуел „Сем” Дрејк
Пилу Асбек Гејџ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:Cite Box Office Mojo
  2. Предлошка:Cite The Numbers
  3. „The Man Behind Marvel Movie Magic Hopes To Do the Same For Gaming“. Kotaku (англиски). 2008-10-02. Посетено на 2024-01-11.
  4. „Немапирано | Cineplexx MK“. www.cineplexx.mk. Посетено на 2024-01-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]