Прејди на содржината

Рамин Џавади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамин Џавади
Ramin Djawadi in 2008
Животописни податоци
Роден(а)19 јули 1974(1974-07-19)(49 г.)
Дујсбург, Западна Германија
Жанровифилмска музика
Занимања
Инструментипијано, клавијатура, синтисајзер, гитара
Период на активност1998–денес
Издавачи
Мреж. местоramindjawadi.com

Рамин Џавади персиски: رامین جوادی, роден на 19 јули 1974 година) — германски композитор. Џавади е најпознат по создавање на филмска музика за филмови како Судир на титаните, Битка за Тихиот Океан, Warcraft и телевизиски серии како Игра на тронови, Бегство од затворот, Западен свет итн. Тој освоил Еми награда за музиката од епизодата на серијата Игра на троновиЗмејот и волкот[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „70th Emmy Awards Nominees and Winners“. emmys.com. Посетено на June 12, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]