Игра на тронови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игра на тронови
АвторЏорџ Р. Р. Мартин
Изворен насловA Game of Thrones
ЗемјаСАД
ЈазикАнглиски
СеријалПесна за мраз и оган
ЖанрФантазија
Издавач Bantam Spectra
Издадена
6 август 1996
Страници807 (мека корица)
704 (тврда корица)
Следна'Судир на кралеви 

Игра на тронови — првата книга во Песна за мраз и оган, серија од епско-фантастични романи од американскиот писател Џорџ Р. Р. Мартин. Првпат е објавена на 6 август 1996 година[1]. Романот во 1997 година ја освоил наградата Локус[2] и беше номинирана за наградите Небула во 1998 и Светска фантазија во 1997 година[3]. Новелата Крвта на змејот, составена од поглавјата од гледна точка на Денерис Таргериен од првиот роман ја доби награда Хуго за Најдобра новела. Во јануари 2011 година романот стана бестселер на Њујорк тајмс[4] и стигна на место број еден во јули 2011.[5]

Во романот, Мартин претставува повеќе гледни точки и заплети, не запознава со благородничките куќи во Вестерос, Ѕидот и заплетот на Таргериенови. Според романот е снимена првата сезона од серијалот со исто име од HBO, која премиерно започна да се прикажува на 17 април 2011 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Martin, George R.R. „The Long Game...of Thrones“. Not a Blog. Архивирано од изворникот на 17 August 2016. Посетено на 1 August 2016.
  2. „1997 Award Winners & Nominees“. Worlds Without End. Архивирано од изворникот 2009-07-09. Посетено на 2009-07-25.
  3. „2004 Award Winners & Nominees“. Worlds Without End. Архивирано од изворникот 2009-07-09. Посетено на 2009-07-25.
  4. Taylor, Ihsan (2 January 2011). The New York Times Bestseller List“. The New York Times. Архивирано од изворникот 22 January 2011. Посетено на 2011-05-16.
  5. Taylor, Ihsan (10 July 2011). The New York Times Bestseller List“. The New York Times. Архивирано од изворникот 7 July 2011. Посетено на 2011-07-04.
  6. „Coming Next Month“. George R.R. Martin. February 13, 2013. Архивирано од изворникот на February 17, 2013. Посетено на February 13, 2013.