Национална портретна галерија (Лондон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национална портретна галерија
National Portrait Gallery
National Portrait Gallery (40400017530).jpg
Карта
Основан1856
МестоSt Martin's Place, WC2, Англија, В. Британија
Координати51°30′34″ N; 0°07′40″ W / 51.509369° СГШ; 0.127733° ЗГД / 51.509369; -0.127733
Фонд10.000 портрети
Посетеност1.961.843 (2009)[1]
  • VIII место во земјата
ДиректорСенди Нерн
Јавен превозЧеринг Крос Aiga railtransportation 25.svg Bakerloo line roundel (no text).svg Northern roundel1.PNG
Ембанкмент Bakerloo line roundel (no text).svg Circle roundel1.PNG District roundel1.PNG Northern roundel1.PNG (Aiga railtransportation 25.svg Черинг Крос 100 m)
Лестер Сквер Northern roundel1.PNG Piccadilly roundel1.PNG
Мреж. местоwww.npg.org.uk

Националната портретна галерија (англиски: National Portrait Gallery) — уметничка галерија во Лондон со значајна збирка на портрети од истакнати Британци низ историјата. Ова е најстарата портретна галерија во светот, отворена во 1856 г.[2] Во 1896 г. галеријата е преместена во сегашните простории на улицата Сент Мартинс Плејс (St Martin's Place), веднаш до Трафалгарскиот плоштад, во продолжение на Националната галерија. Низ годините галеријата е проширувана, и има разни ограноци во земјата кои главно изложуваат аристократски портрети. Националната портретна галерија е државна јавна установа под покровителство на Министерството за култура, медиуми и спорт.

Збирка[уреди | уреди извор]

Во глаеријата се сместени портрети на познати и историски важни Британци, одбрани според значајноста на претставената личност, а не на уметникот. Покрај слики, цртежи и скулптури, галеријата има и фотографии и карикатури.[3] Една од најпознатите изложени слики е т.н. „Чандоски портрет“, најпознатиот портрет на Вилијам Шекспир[4] (иако постојат извесни сомнежи дали претставениот е навистина Шекспир).[5]

Не сите портрети се уметнички извонредни како дела, но има автопортрети од Вилијам Хогарт, Џошуа Рејнолдс и други истакнати британски сликари. Некои од нив, како собирот во Сомерсетскиот Дом во 1604 претставуваат важни историски документи сами за себе. Напати, љубопитната вредност на делата е поголема од уметничката, како кај анаморфниот портрет на Едвард VI од Вилијам Скротс, портретот на Шарлота, Емили и Ана Бронте насликан од брат им Бренвел, или пак скулптурата на кралицата Викторија и принцот Алберт во средновековна облека. Во 1969 за првпат е дозволено изложувањето на портрети на живи личности. Покрај постојаните поставки на историски портрети, галеријата изложува и современи дела, приредува портретни изложби на поединечни уметници и го води наградниот конкурс за портрети на БиПи (BP).

Фасадни бисти[уреди | уреди извор]

Покрај трите бисти на основачите на музејот, надворешноста на двата најстари објекта од 1896 е украсена со бисти на истакнати портретисти, биографи и историчари. Бистите се дело на Фреферик Томас и на нив се претставени Џејмс Грејнџер, Вилијам Фејторн, Едмунд Лоџ, Томас Фулер, Ерлот од Кларендон, Хорас Волопол, Ханс Холбајн Помладиот, Антонис Ван Дајк, Питер Лели, Годфри Нелер, Луј-Франсоа Рубијак, Вилијам Хогарт, Џошуа Рејнолдс, Томас Лоренс и Френсис Легат Чантри[6].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Посети на атракции што членуваат во ALVA за 2009 г.“. Здружение на водечки туристички атракции. Посетено на 21 мај 2010. (англиски)
  2. „Национална портретна галерија: За галеријата“. ARTINFO. 2008. Посетено на 30 јули 2008. Наводот journal бара |journal= (help) (англиски)
  3. Секоја велика земја мора да има своја портретна галерија Архивирано на 25 август 2012 г. (англиски)
  4. Национална портретна галерија | Актуелности | Во потрага по Шекспир Архивирано на 11 септември 2008 г. (англиски)
  5. Хигинс, Шарлот (2 март 2006). „Единствената веродостојна слика со Шекспир - веројатно“. Гардијан. Лондон. Посетено на 19 мај 2010. (англиски)
  6. Историја на Националната портретна галерија. пристапено на 26 мај 2008 (англиски)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Hulme, Graham, The National Portrait Gallery: An Architectural History, National Portrait Gallery Publications, 2000, ISBN 1855142937

Надворешни врски[уреди | уреди извор]