Краличина галерија

Координати: 51°29′59.287″N 0°8′32.672″W / 51.49980194° СГШ; 0.14240889° ЗГД / 51.49980194; -0.14240889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Влезот на галеријата
Сала во Кралската галерија

Кралска галерија (анг. Queen's Gallery) — јавна уметничка галерија во склоп на Бакингемската палата, дом на британскиот монарх во Лондон. Во неа се изложуваат уметнички дела од Кралската збирка. Оваа збирка се состои од дела во сопственост на Кралицата што ги чува како „задолжбина за нацијата“, а не приватно. Секоја година се изложуваат по 450 дела.

Галеријата е отворена во 1962 и се наоѓа на западниот крај од палатата, на местото на капела која настрадала во Втората светска војна. Во текот на следните 37 години галеријата ја посетиле 5 лица, сè до нејзиното затворање во 1999 и доградба на чело со архитектот Џон Симпсон. На 21 мај 2002 галеријата повторно се отворила за јавноста, по повод златниот јубилеј на кралицата. Со доградбата е изградено денешното дорски портик на влезот и неколку нови сали - така постигнувајќи повеќе од тројно повеќе простор.[1] Отворена е за јавноста по повеќе месеци во годината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Fisher, Mark (2004). Britain's Best Museums and Galleries. London: Penguin

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]


51°29′59.287″N 0°8′32.672″W / 51.49980194° СГШ; 0.14240889° ЗГД / 51.49980194; -0.14240889