Прејди на содржината

Национален парк Кумбрес дел Ајуско

Координати: 19°12′54″N 99°15′23″W / 19.21512° СГШ; 99.25639° ЗГД / 19.21512; -99.25639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Кумбрес дел Ајуско
МСЗП — Категорија II (национален парк)
МестоМексико Сити, Мексико
Координати19°12′54″N 99°15′23″W / 19.21512° СГШ; 99.25639° ЗГД / 19.21512; -99.25639
Површина920 ха
Воспоставен(а)23 мај 1936 [1]
Управно телоСекретаријат за природни ресурси

Национален парк Кумбрес дел Ајуско — еден од многуте национални паркови во близина на Мексико Сити. Ајуско е познат по своите високи елевации достигнувајќи 3.900 метри надморска височина и е видлив од кој било дел на градот Мексико. Паркот се одликува со борови и дабови шуми и пасишта со високи планини. Кумбрес дел Ајуско значи „водени врвови на шуми“, соодветно име за овој планински регион покриен со бујна зелена шума со многу цвеќиња поради прилично количество врнежи. Реките Балсас и Лерма започнуваат во средиштето на Кумбрес дел Ајуско.

Овој опсег претставува приближно половина од областа на Мексиканскиот федерален округ, во остатокот се наоѓа градот Мексико. Областа е клучна за зачувување на екосистемот и е важна за ендемските видови. Урбанизацијата на градот Мексико предизвика неколку еколошки проблеми во врска со зачувувањето на живеалиштата и екосистемите на паркот.

Историја

[уреди | уреди извор]
Поглед на Кумбрес дел Ајуско од Мексико Сити

Кумбрес дел Ајуско привлекувал луѓе од приближно 1200 година п.н.е. Се смета дека Отомиес биле првите кои ја населиле областа Ајуско. За време на претколумбиската ера, областа која сега е позната како Тлалпан била населена со домородци познати како Тепанекас покрај реката Сан Буенавентура.

Во текот на 17 век, државната политика на поткралството Нова Шпанија било да се најдат сите рурални домородни популации што живеат во планинските области на Кумбрес дел Ајуско. Денес остануваат уште многу стари шпански мисии и цркви по должината на работ на Кумбрес дел Ајуско.[2]

Националниот парк Кумбрес дел Ајуско е создаден со декрет на 23 септември 1936 година од страна на мексиканската федерална влада. Паркот подоцна бил проширен во сегашната состојба од 920 хектари на 19 мај 1947 година.

Географија

[уреди | уреди извор]
Зима во Кумбрес дел Ајуско

Националниот парк Кумбрес дел Ајуско е еден од многуте национални паркови во близина на Мексико Сити. Паркот е познат по своите високи височини достигнувајќи 3.900 метри надморска височина кои се дел од планинскиот масив Сиера де Ајуско-Чичинаухтин. Сите планински системи во областа се дел од Кордилера Неоволканица што поминува низ централниот дел на Мексико. Серо Ла Круз дел Маркес се е на 1.400 метри над Мексико Сити и е највисокиот врв во паркот кој достигнува 3.930 метри надморска височина.[3]

Највисоките врвови во националниот парк Кумбрес дел Ајуско

Паркот исто така вклучува дел од Мексиканската долина што се граничи со месноста Тлалпан во Мексико Сити. Паркот се одликува со борови и дабови шуми и пасишта со високи планини. Кумбрес дел Ајуско значи „водени врвови на шуми“, соодветно име за овој планински регион покриен со бујна зелена шума со многу цвеќиња поради прилично количество врнежи. Реката Балсас и реката Лерма започнуваат во средиштето на Кумбрес дел Ајуско.

Планините се состојат од перфорирани вулкански карпи кои инхибираат формирање на површински реки, но има многу подземни реки кои ги хранат изворите на свежа вода во пониските области на паркот и во околните долини. Најпознати извори се изворите Хочимилко, изворите Нативитас и Лас Фуентес Бротантес. Изворите Хочимилко се важен извор на вода за Мексико Сити. Сиера де Ајуско-Чикинаутзин е дел од планинска шумска област позната како Гран Боске де Агуа (Голема водна шума) бидејќи ги исполнува барањата на еден од најголемите центри за население во светот сместен во Централно Мексико.

Во паркот има три различни климатски зони според кепеновата класификација на климата: климатска зона на суптропски висорамнини Cwb, со влажна сезона во текот на летото и зимска сушна сезона, што се случува на надморска височина под 2.000 метри. Од 2.000 метри до 3.000 метри е присутна Cfc горната суптропска висорамнинска клима, таа се одликува со врнежи во текот на целата година малку распределени, иако обично само летните месеци носат навистина обилни дождови. И, конечно, тропската алпска тундра која се наоѓа на надморска височина од 3.000 метри или повисоко. Искочувањето на шумите силно влијае на горните падини, затоа вештачки создадената „тундра“ продолжува да се шири. Снег може да биде присутен во текот на зимските месеци. Просечната годишна температура на Ајуско е 13 °C со екстремни температури кои достигнуваат до 26 °C во пониски височини и паѓаат до -4 °C на височини поголеми од 3.000 метри.

Флора и фауна

[уреди | уреди извор]
Pinus hartwegii еден од многуте иглолисни видови во Ајуско
Светото дрво Abies religiosa во планинската шума во Мексико.

И покрај тоа што паркот се смета за област во опасност да биде негативно погодена од урбаната експанзија, Кумбрес дел Ајуско има голема разновидност на флора и фауна ендемска во Кордилера Неоволканица, која поминува низ центарот на Мексико. Паркот се состои првенствено од разни видови дрвја од следниве родови: Бор, Ела, Даб, Смрека и Арбутус. Низ целиот парк фауната се менува како резултат на различните физички географски одлики како што се: височина, стрмни падини (со разлики во насоката на соочување), кањони и долини.

Abies religiosa, локално позната како ојамел од ацтечко потекло, е една од многуте на елиски видови кои се наоѓаат во паркот. На надморска височина помеѓу 2.700 и 3.500 метри, Abies се најзастапни. Abies растат најдобро во богати органски почви со изобилство на влага цела година. Боровите шуми се најчести на височини помеѓу 2.350 и 4.000 метри. Најчести видови Бор се: Pinus leiophylla, Pinus montezumae, Pinus rudis, Pinus teocote и Pinus hartwegii . Pinus hartwegii е еден од видовите бор кои станале загрозени.

Следните видови даб се најзастапени во парк: Quercus rugosa, Quercus laeta, Quercus laurina, Quercus deserticola и Quercus crassipes. Јуниперс може да се најде во отворен вид во благи падини и мали височини како и во некои долини.

Фауната на паркот се состои од многу цицачи, како што се: лилјаци, шишар, опосум, вулкански зајак, верверица, невестулка, сканк, којот и бобкат. Постојат три видови змии во паркот: млечна змија, ѕвечарка и обична червенокоремна вода змија.

Познато е дека видовите птици во паркот се хранат во метрополитенската област Мексико Сити, поради неговата близина до паркот. Главните видови птици забележани во паркот се: домашно врапче, ластовичка штала, ајкула, клукајдрвец, црн мршојадец и златен орел .

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „19-05-1947 PARQUE NACIONAL "CUMBRES DEL AJUSCO" MODIFICACION DE LINDEROS“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2006-05-26. Посетено на 2006-05-26.
  2. „Parque Nacional Lagunas de Zempoala (Estado de México y Morelos)“. 2010-07-06.
  3. „Cerro Ajusco, Mexico“. Peakbagger.com. (англиски)
  4. „NORMALES CLIMATOLÓGICAS 1951-2010“ (шпански). National Meteorological Service of Mexico. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2012-12-10.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]