Невестулка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Невестулка
Период: Late плеистоцен–денес
Mustela nivalis -British Wildlife Centre-4.jpg
Невестулка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Месојади
Семејство: Куни
Род: Куна
Вид: Невестулка
Биномен назив
Mustela nivalis
Linnaeus, 1766
Распространетост на невестулката во светот

Невестулка или мала лисица (науч. Mustela nivalis) — животно од родот куна (Mustela) на семејството куни (Mustelidae). Ова е најмалото месојадно животно.

За неа[уреди | уреди извор]

Невестулката не е ценета како ловен дивеч, а нема ни кавлитетно крзно, но како многу опасен штетник заслужува да ѝ се обрне посебно внимание. [2] Во состојба е да ги усмрти речиси сите видови од заштитениот ситен дивеч. И покрај тоа што не е потешка од 100 грама, може да усмрти срна тешка 25 кг. Ако успее да ѝ скокне на вратот и да ги загризе вратните жили, таа лакомо ѝ ја цица крвта и во дива трчаница, не можејќи да се ослободи од неа, срната редовно искрварува и умира.

Изглед[уреди | уреди извор]

Бојата на крзното ѝ е лисеста, а должината на телото изнесува до 15 см (без опашка).

Размножување[уреди | уреди извор]

Се пари нередовно - во текот на целата година и не е утврдено дали има едно или две легла. Во едно гнездо може да се најдат од 5-7 млади што се 22-25 дена слепи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tikhonov, A., Cavallini, P., Maran, T., Kranz, A., Herrero, J., Giannatos, G., Stubbe, M., Conroy, J., Kryštufek, B., Abramov, A., Wozencraft, C., Reid, F. & McDonald, R. (2008). Mustela nivalis. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 21 March 2009.  (англиски)
  2. „Ловечки прирачник“, Скопје, октомври, 1978

Надворешни врски[уреди | уреди извор]