Прејди на содржината

Национален парк Конгари

Координати: 33°47′0″N 80°47′0″W / 33.78333° СГШ; 80.78333° ЗГД / 33.78333; -80.78333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Конгари
МСЗП — Категорија Ib (дивина)
Малку подигната дрвена патека која поминува низ стара шума со разни видови на растенија.
Малку подигната дрвена патека која поминува низ стара шума.
МестоРичленд, Јужна Каролина, Соединетите Американски Држави
Најблизок градИстовер (Северна Каролина)
Координати33°47′0″N 80°47′0″W / 33.78333° СГШ; 80.78333° ЗГД / 33.78333; -80.78333
Површина26,276 acres (10,634 ha)[1]
Воспоставен(а)Ноември 10, 2003
Посетители145.929 (во 2018)[2]
Управно телоНационални паркови
Мрежна страницаCongaree National Park
Прогласено:2 Февруари 2012
Број2030[3]
Прогласено:Мај 1974

Националниот парк Конгари со вкупна површина од 106.3 км2 е американски национален парк во централна Јужна Каролина, 28.9 километри југоисточно од главниот град на државата, Колумбија. Паркот го зачувува најголемиот дел од стариот раст на шумата од тврдо дрво останат во САД. Бујните дрвја кои растат во нејзината шума со поплави се едни од највисоките во источниот дел на САД, формирајќи ги едни од највисоките умерени листопадни крошни на шумите што остануваат во светот. Реката Конгари тече низ паркот. Околу 60.7 км2 се означени како област на дивина.

Паркот ја доби својата официјална ознака во 2003 година како кулминација на основната кампања која започнала во 1969 година. Со 145.929 посетители во 2018 година, тој е рангиран како 10-ти најмалку посетен национален парк на САД, веднаш зад Националниот парк „Големиот басен“ на Невада.

Историја на паркови[уреди | уреди извор]

Екстракцијата на ресурси на реката Конгари се стремела кон сечењето дрвја од 1898 година, кога компанијата за сечење дрвја започнала да работи во областа на денешниот парк. Во сопственост на Франсис Бејдлер и Бенјамин Ф. Фергусон од Чикаго, компанијата работела до 1914 година; последователно, Бејдлер и неговите наследници ја задржале сопственоста на областа. Во 1950-тите, Хари Р.Е. Хемптон бил член на ловечкиот клуб Седар - Крик и ко-уредник на „Државата“.[5] Хемптон се придружил со Питер Маниголт во „Чарлстон пост“ и „Курир“ за да се заложат за зачувување на поплавата во Конгари. Хамптон го формирал Здружението за зачувување на шумите во 1961 година. Како резултат на ова застапување, студијата на службата на Националниот парк од 1963 година застапила позитивно за воспоставување на национален споменик.

Воспоставување споменик[уреди | уреди извор]

Во 1960-тите не бил постигнат напредок. Обновеото најавување од Бидлерс во 1969 година го поттикна формирањето на Националното здружение за зачувување на Конгарското блато (CSNPA) во 1972 година. ЦСНПА ги здружи силите со Сиера Клубот и другите организации за зачувување за да го промовираат федералното законодавство за зачувување на тракт. Сенаторите од Јужна Каролина Стром Турмонд и Ернест Ф. Холингс воведиле законодавство во 1975 година за воспоставување национална резерва. На 18 октомври 1976 година било донесено законодавство за создавање на Националниот споменик на Конгарското блато. Планот за проширување бил воведен од Холингс и Турмонд во 1988 година, проширувајќи го монументот на 89.8 км2.[6]

Претворање во национален парк[уреди | уреди извор]

Над две третини од националниот монумент бил назначен за дивина област на 24 октомври 1988 година, и станал важна област на птици на 26 јули 2001 година. Конгресот го редизајнирал споменикот ,,Национален парк Конгари" на 10 ноември 2003 година, исфрлајќи го погрешното „мочуриште“ од името, и истовремено ја прошири својата овластена граница за околу 18.5 км2. Заклучно од 31 декември 2011 година, приближно 105.3 км2 од паркот се во федерална сопственост.

Животна средина[уреди | уреди извор]

Стара зарастена шума

Паркот задржува голем дел од крајбрежните шуми на Блискиот Атлантик екорегион.[7] Иако често се нарекува мочуриште, тоа е во голема мера како центар на периодично поплавување од надојдените води.

Назначена е како стара шума за растење. Паркот ги има и една од најголемите концентрации на дрвја шампиони во светот, со највисоки познати примери од 15 видови. Дрвјата шампион вклучуваат бор лололи од 51м , слатка маска од 48м, даб од цреша (47м), американски брест од 41м, даб од костен од мочуриште од 41м,даб од прекумерна количина од 40м и чест персимон од 39м.[8]

Големите животни што може да се видат во паркот вклучуваат бобаци, елени, диви свињи, диви кучиња, којоти, армадилови, мисирки и видри. Неговите води содржат интересни суштества како водоземци, желки, змии и многу видови риби, вклучително алигатор и сом.[9]

Удобности и атракции[уреди | уреди извор]

Кајакари веслаат на потокот Седар

Покрај тоа што е назначено подрачје за дивината, Бисферски резерват на УНЕСКО, важна област за птици и национално природно обележје, Националниот парк Конгари има примитивни кампови и нуди пешачење, кајакарство и гледање птици. Паркот е исто така популарно место за гледање прикази на светулките во летните вечери. На располагање се примитивни и кампувања од друга земја. Некои од пешачките патеки се вклучуваат како: патеката Блеф (1.1 км) , Патеката Вестон Лејк (7.4 км), патека Оакриџ (12 км), и патеката Кинг (17.8 км) каде што планинарите можат да забележат животни како што се: елен, ракун, опосум, па дури и стапки од црвениот рис. Ренџерите на Националниот парк имаат тековни услови за патеки што можат да се најдат во ,,Центарот за посети на Хари Хамптон". Заедно со пешачки патеки, паркот има и (32 км) обележана патека од Кану на потокот Седар.

Повеќето посетители на паркот се шетаат по дрвената пешачката патека, која има надморска височина од (3,9 км) пешачка патека низ мочурливата околина што ги штити нежните габи и животот на растенијата на ниво на земјата. Конгари може да се пофали и со највисоките (51.4 метри) и најголемите (42 кубни метри) лоболи борови (Pinus taeda) живи денес, како и неколку чемпреси стари над 500 години. ,,Центарот за посетители Хари Хамптон" содржи изложби за природната историја на паркот и напорите за заштита на мочуриштето.

Се нудат месечни зголемувања предводени од волонтери на некои од подолгите патеки за да им се даде на посетителите можност да се симнат од патеката и да ја видат одблизу природата.

Клима[уреди | уреди извор]

Според системот за класификација на климата во Копен, ,,Центарот за посети на Хари Хамптон" во Националниот парк Конгаре има влажна суптропска клима (Цфа).

Геологија[уреди | уреди извор]

Геолошка карта на паркот
Парк - геолошки пресек

Паркот престојува целосно во рамките на комплекните поплави на реката Конгари со поплави наслаги од песок, тиња и глина. Ѓубрето и тресетот се главни производи за распаѓањето на растителноста. Меандрите на реката имаат произведено доста карактеристични езера. Северно од паркот се наоѓа регионалниот тренд на Југоисточен расед и комплексот Тераси составен од плиоценски флувијални тераси. Јужно од паркот се наоѓаат јужните блефи, кои еродираат уште од крајот на плеистоценот. Западно од паркот се наоѓаат Фаул Лајн и Пиемонт.[10]

Документарен филм[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, Образовната телевизија во Јужна Каролина (СЦЕТВ) произведе документарец за историјата на националниот парк Конгари со наслов Корени во реката: Приказната за националниот парк Конгари. Документарецот опфаќал интервјуа со луѓе вклучени во движењето што на крајот довело до создавање на статусот ,,Национален споменик на САД" во областа, и ја набудувала улогата што ја игра паркот во околната заедница на областа Јужна Каролина во областа Долен Ричленд. Програмата за прв пат е емитувана на мрежата SCETV во септември 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на национални паркови на САД

Користена литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Предлошка:NPS area
 2. Предлошка:NPS Visitation
 3. „Congaree National Park“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
 4. „Protected Planet | Congaree National Park“. Protected Planet. Посетено на 2020-10-20.
 5. Arning, David R. (September 7, 2005). „National Register of Historic Places Registration Form: Woodlands“ (PDF). National Park Service.
 6. Almlie, Elizabeth J. (2011). „A Place of Nature and Culture: The Founding of Congaree National Park, South Carolina“ (PDF). Federal History Journal (3). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-01-01. Посетено на 19 October 2016.Almlie, Elizabeth J. (2011).
 7. Olson, D. M, E. Dinerstein; и др. (2001). „Terrestrial Ecoregions of the World: A New Map of Life on Earth“. BioScience. 51 (11): 933–938. doi:10.1641/0006-3568(2001)051[0933:TEOTWA]2.0.CO;2.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 8. Bronaugh, Whit (Summer 2009). „Congaree: Where The Trees Are Still Tall“. American Forests.
 9. http://www.wildlifesouth.com/Locations/SouthCarolina/Congaree.html
 10. Graham, J.P. (2014). Congaree National Park: Geologic resources inventory report. Fort Collins: US Dept. of the Interior National Park Service. стр. 1–48.