Прејди на содржината

Пешачење во природа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пешачка патека во Орегон, САД.

Пешачење во природа (англиски: hiking во Канада и САД) — долго и брзо одење, обично на козји патеки, во природа, додека зборот одење се користи за пократоки и урбани прошетки. Додека пак, во Обединетото Кралство и Република Ирска, зборот "одење" е прифатливо да се опишат сите форми на одење, без разлика дали се на прошетка во парк или планинарење на Алпите. Зборот пешачење, исто така, често се користи во Велика Британија, заедно со прошетки по планини (старомоден термин).  Терминот пешачење низ грмушки е ендемска во Австралија, откако бил усвоен клубот  Сиднеј Буш Пешаци (Sydeny Bush Walkers)  во 1927 година. На Нов Зеланд, долго енергичните прошетки или крстоносните се нарекува трампинг. Тоа е популарна активност со бројни организации за пешачење во светот, и студии кои укажуваат на тоа дека сите форми на одење имаат здравствени придобивки.

Поврзани услови[уреди | уреди извор]

Пешачење во Аргентина.

Во САД, Канада, Република Ирска и Обединетото Кралство, пешачење значи одење на отворено на патеката, или непозната трага/ патека, за рекреативни цели. Планинарите сметаат дека одењето можат да го завршат за еден ден. Во Северниот дел на Англија, вклучувајќи го езерото Округ и Јоркшир Dales, филволкинг опишува пешачење низ ридови или планини.

Пешачење понекогаш вклучува шумско пешачење и понекогаш е нарекувано така. Ова посебно се однесува на тешко одење низ густа шума или грмушки, каде што првиот кој оди по патеката да ја „уништи“ растителноста. Во екстремни случаи на шумксото пешачење, каде растителноста е толку густа што човековите премини се попречуваат,се користат разни видови на алатки (секира, ножеви и слично), за да тој дел стане прооден. Австралискиот терминот bushwalking се однесува и на и надвор од патеката пешачење.

Наводи[уреди | уреди извор]