Наталија Поклонска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наталија Поклонска
Член на Парламентот
Natalia Poklonskaya 2019 - 08 (cropped).jpg
Заменик на Државна дума на Руска Федерација
На должноста
Стапил
18 септември 2016
Обвинител на Република Крим
На должноста
25 март 2014 – 6 октомври 2016
Претседател Владимир Путин
Премиер Сергеј Аксјонов
Наследник Олег Камшилов[1]
Обвинител на Автономна Република Крим
На должноста
11 – 17 март 2014
Претходник Павлов Вјашесвал
Стечбарт Александар
Наследник Василиј Синчук
Виш обвинител на Главен обвинител на Украина
На должноста
12 декември 2012 – 11 март 2014
Лични податоци
Роден(а) Наталија Владимировна
18 март 1980 (1980-03-18) (43 г.)
Михаиловка село, Лагунска област, Украина ССР, Советски Сојуз
Државјанство
 • СССР (1980–1991)
 • Украинско(1991–2014)
 • Руско (2014–сега)[nb 1]
Сопружник Иван Соловиев (в. 2018; sep. 2019)
Деца 1
Установа
Професија Судија
Воена служба
Припадност
 • Украина (2002–2014)
 • Русија (2014–сега)
Род
Чин Државен советник за правда 3 класа

Наталија Поклонска (руски: Наталья Владимировна Поклонская) е руска политичарка, правничка, пратеничка на државната дума во Русија од 5 октомври 2016 година.[4]

Поранешна врховна обвинителка на Република Крим во Русија од 25 март 2014 година до 6 октомври 2016 година. Од 11 март 2014 година до 17 март 2014 година, таа била врховен обвинител на Автономна Република Крим во рамките на Украина и независна Република Крим.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е на 18 март 1980 година[5] во областа Михајловка во близина на Славјаносербск во тогашната Ворошиловградска област (данас Луганска област). Кога имала осум години, таа се преселила со нејзините родители во Евпаторија на Крим.[6]

Поклонска првпат привлекла внимание во самиот Крим во 2011 година, кога како државен обвинител спровелае кривична постапка против Рувим Аронов, поранешен потпретседател на Врховниот совет на Република Крим, обвинет за поврзаност со организиран криминал.[7][8] Истата година, таа била назначена за обвинител на Симферопол, задолжена за заштита на животната средина.[9][10] После тоа, таа била пренесена во Киев, во канцеларијата на Врховниот обвинител на Украина.[9][11]

Таа поднела оставка во Киев на 25 февруари 2014 година, објавувајќи дека „се срами да живее во земја во која разбојниците можат слободно да шетаат по улиците“ (за активисти кои ги окупираат улиците). Оставката не е прифатена. Наместо тоа, Поклонска се вратила во родниот Крим.[9][12]

Назначена од премиерот Сергеј Аксионов за главен обвинител на Автономна Република Крим на 11 март 2014 година, пред неа оваа работа ја одбиле четворица мажи.[9][12][13] Поклонска промената на владата во Киев ја нарекла „антиуставен пуч“.[11][14] На нејзината прва прес-конференција привлекла големо внимание за нејзиниот невообичаено привлечен изглед и за неколку дена станала интернет феномен, благодарение на новосоздадените обожаватели во Источна Азија кои започнале да ги прават нејзините слики во аниме стил.[8][11][12][15]

На 26 март 2014 година, украинските власти распишале потерница против неа.[16]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Во интервју за Спутник во мај 2018 година, таа изјавила дека има српско потекло и дека тоа го знае многу одамна од нејзината прабаба Катарина Гаврилова. Нејзините предци потекнувале од Војводина и живееле во Славјаносербска.[17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Камшилов Олег Анатольевич | Прокуратура Республики Крым“. rkproc.ru. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 2021-02-08.
 2. „Natalia Poklonskaya's Relationship With Ukrainian Citizenship: It's Complicated“. Hromadske TV. 20 October 2017. Посетено на 20 October 2017.
 3. Chapter III. Imposition of Russian Citizenship in Crimea of Rights in Retreat, Human Rights Watch (17 November 2014)
 4. „Поклонская Наталья Владимировна“. Архивирано од изворникот на 2017-08-01. Посетено на 2021-02-08.
 5. „Прокурор Крыма Наталья Поклонская Сделать все, чтобы к власти не пришли нацисты“. Вечерняя Москва. 23. 3. 2014. Архивирано од изворникот на 28. 03. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 6. „Новый прокурор Крыма Наталья Поклонская: «Поклонники не звонят, я ведь не супермодель!»“. balkans.kp.ru. 23. 3. 2014. Архивирано од изворникот на 2018-05-10. Посетено на 2021-02-08. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 7. „Бывшего крымского депутата Аронова из банды "Башмаки" начали судить за убийства (ВИДЕО)“. NR2.ru (Новый Регион). 28. 1. 2011. Архивирано од изворникот на 28. 03. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
  „Как новый прокурор Крыма Наталья Поклонская стала популярным героем аниме“. dp.ru. ЗАО «Бонниер Бизнес Пресс». 26. 3. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 8. 8,0 8,1 Bershidsky, Leonid (20. 3. 2014.). „Cartoonish Crimean Prosecutor a Hit in Japan“. Bloomberg News. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 „Прокурор республики“. Российская газета. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „Natalia Poklonskaya she is the Putins new sexy prosecutor assigned by Russian for Crimea !“. National Turk. 14. 3. 2014. Посетено на 21. 3. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 11. 11,0 11,1 11,2 „Japan: Crimean attorney general inspires anime fan art“. BBC News. 20. 3. 2014. Архивирано од изворникот на 21. 03. 2014. Посетено на 21. 3. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archivedate= (help)
 12. 12,0 12,1 12,2 „Наталья Поклонская: О том, что стала героиней аниме, узнала от дочери. Лучше бы люди оценили мою работу“. Комсомольская правда. 21. 3. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 13. „Наталья Поклонская: Быть слепыми прокурорами мы просто не имеем права“. Комсомольская правда. 21. 3. 2014. Посетено на 4. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 14. „New Crimea prosecutor brands EuroMaidan as 'coup'. Глас Русије. 16. 3. 2014. Архивирано од изворникот на 16. 03. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 15. „Crimean prosecutor Natalia Poklonskaya's viral video inspires fan art“. CBC News. Посетено на 21. 3. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)„ロシア編入・クリミアの検事総長が「美人すぎ」! ネットユーザー萌えまくり“. J-CAST. 20. 3. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)„Crimea's Attorney General Spawns Anime Fan Art“. Kotaku. 19. 3. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)„Японцы признались в любви прокурору Крыма в стиле аниме“. Ino TV. Russia Today. 19. 3. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)„Прокурор Крыма нашла обожателей в Японии“. Глас Русије. 17. 3. 2014. Архивирано од изворникот на 2014-03-17. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 16. „МВС оголосило у розшук кримську прокурорку-"няшку". ТСН.ua. 26. 3. 2014. Посетено на 8. 4. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 17. „ЕКСКЛУЗИВНО Наталија Поклонска: Ево зашто ме се боје (видео)“. rs.sputniknews.com. Спутњик Србија. 1. 5. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „nb“, но нема соодветна ознака <references group="nb"/>.