Напад на ноќен клуб во Истанбул (2017)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Напад на ноќен клуб во Истанбул (2017)
Ноќниот клуб „Реина“ во 2012 година
Место Истанбул, Турција
Датум 1 јануари 2017
01:15 (FET)
Употребено оружје АК-47, рачни гранати
Мртви 39
Повредени 69
Број нејасно

На 1 јануари 2017, се случил напад на ноќен клуб во Истанбул во кој загинале најмалце 39 луѓе. Нападот се случил во 01:15 (UTC +3) во ноќниот клуб Реина во округот Ортаќој, каде илјадници луѓе ја славеле новата година. Најмалце 69 луѓе се повредени.

Позадина[уреди | уреди извор]

Нападот се случил во време на засилени безбедносни мерки во градот, со 17.000 полициски службеници на должност,[1] по неколкуте терористички напади последниве месеци, многу извршени од ИСИС и курдските милитанти.[2]

Нападот[уреди | уреди извор]

Според првичните информации напаѓач кој бил облечен во костум од Дедо Мраз (но тврдењето подоцна е одбиено од турскиот премиер)[3], отворил оган во ноќен клуб околу 1:15 часот по полноќ. Напаѓачот со себе носел АK-47 и влегол во ноќниот клуб со тоа што убил полициски службеник и случаен минувач на влезот од клубот.

За време на нападот, околу 700 луѓе се наоѓале во клубот за прославата на нова година.[4][2] Најмалце 39 луѓе се мртви[5][6][7] (вклучувајќи 15 странци)[8] и околу 69 се повредени.[9] Полицијата поставила кордон околу клубот. Голем број луѓе скокнале во Босфорот за да го избегнат нападот.[10]

Жртви[уреди | уреди извор]

Жртви по националност
држава мртви повредени изв.
 Турција 5 непознато [11]
 Саудиска Арабија 5 9 [12]
 Индија 2 0 [13]
 Тунис 2 0 [14]
 Либан 1 4 [15][16]
 Израел 1 1 [17][18]
 Белгија 1 0 [19]
 Франција 3 [20]
 Мароко 3 [21]
 Бугарија 1 [22]
непознато 22 47 [11]
Total 39 69 [11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bilginsoy, Zeynep. „2 reported dead in New Year's attack on Istanbul nightclub“. https://apnews.com/643830e3d74f4c668ac19b177126d862/Several-wounded-in-New-Year%27s-attack-on-Istanbul-night-club. посет. 1 јануари 2017 г. 
 2. 2,0 2,1 Istanbul Reina nightclub attack 'leaves 39 dead'“, „BBC News“, 1 јануари 2017 (посет. 1 јануари 2017 г).
 3. Russell, Graham (1 јануари 2017). „Istanbul nightclub attack: 16 foreigners among 39 killed, says minister – live updates“. https://www.theguardian.com/world/live/2017/jan/01/istanbul-nightclub-attack-dozens-killed-new-years-eve-mass-shooting-live-updates. посет. 1 јануари 2017 г. 
 4. „İstanbul'da Reina gece kulübünde silahlı saldırı: 2 ölü, çok sayıda yaralı var“. Cumhuriyet. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/653641/istanbul_da_Reina_gece_kulubunde_silahli_saldiri__2_olu__cok_sayida_yarali_var.html. посет. 1 јануари 2017 г. 
 5. „Istanbul nightclub attack 'leaves 35 dead'“. 1 јануари 2017. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-38481521. посет. 1 јануари 2017 г. 
 6. „At least 35 shot dead in Istanbul 'terror attack'“. euronews.com. 1 јануари 2017. http://www.euronews.com/2017/01/01/several-people-wounded-in-an-attack-on-a-nightclub-in-istanbul-two-attackers-involved-turkish-ntv-television. посет. 1 јануари 2017 г. 
 7. Griffien, Andrew. „Istanbul nightclub attack: Several injured after gunman opens fire on New Year's Eve“. The Independent. http://www.independent.co.uk/news/world/europe/istanbul-nightclub-attack-shooting-turkey-gunman-injured-killed-victims-new-years-eve-2016-2017-a7504046.html. посет. 1 јануари 2017 г. 
 8. „The Latest: Turkey lowers number of foreign fatalities“. nbc12.com. http://www.nbc12.com/story/34160467/the-latest-turkey-lowers-number-of-foreign-fatalities. посет. 1 јануари 2017 г. 
 9. „Istanbul nightclub attack: At least 35 dead after gunmen open fire at New Year's Eve party“. http://www.independent.co.uk/news/world/europe/istanbul-nightclub-attack-shooting-turkey-gunman-injured-killed-victims-new-years-eve-2016-2017-a7504046.html. посет. 1 јануари 2017 г. 
 10. „İstanbul'da gece kulübünde silahlı saldırı“. Habertürk. http://www.haberturk.com/gundem/haber/1343321-istanbulda-gece-kulubune-silahli-saldiri. посет. 31 декември 2016 г. 
 11. 11,0 11,1 11,2 „Manhunt underway after 39 killed in Istanbul nightclub terrorist attack (GRAPHIC VIDEOS)“. https://www.rt.com/news/372394-istanbul-night-club-newyear-attack/. посет. 1 јануари 2017 г. 
 12. http://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2017/01/01/Five-Lebanese-injured-in-Turkey-nightclub-attack.html
 13. Two Indians among those killed in terror attack on Istanbul nightclub“, „Hindustan Times“, 1 јануари 2017.
 14. „Terrorism takes the lives of two Tunisians in Istanbul“. http://www.shemsfm.net/fr/actualites_tunisie-news_news-nationales/157897/le-terrorisme-fauche-la-vie-de-deux-tunisiens-a-istanbul. посет. 1 јануари 2017 г. 
 15. http://m.jpost.com/Breaking-News/Lebanese-national-killed-in-Istanbul-attack-family-says-477142
 16. http://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2017/01/01/Five-Lebanese-injured-in-Turkey-nightclub-attack.html
 17. „Israeli woman hurt in Istanbul club attack; another missing“. http://www.timesofisrael.com/israeli-hurt-in-istanbul-club-attack-16-foreigners-among-39-killed/. посет. 1 јануари 2017 г. 
 18. Israeli killed in Turkey terror attack. "We told her not to go because of the situation". ישראלית נהרגה בפיגוע בטורקיה. "אמרנו לה לא לנסוע בגלל המצב", Walla!News (in Hebrew), 1 January 2016
 19. „Au moins un Belge parmi les 39 morts de l'attaque d'Istanbul“. 1 јануари 2017. http://www.7sur7.be/7s7/fr/37562/Attentat-a-l-aeroport-d-Istanbul/article/detail/3044257/2017/01/01/Au-moins-un-Belge-parmi-les-39-morts-de-l-attaque-d-Istanbul.dhtml. посет. 1 јануари 2017 г. 
 20. „Attentat d'Istanbul : au moins trois Français blessés, le tireur toujours en fuite“. Le Figaro. http://www.lefigaro.fr/flash-actu/2017/01/01/97001-20170101FILWWW00026-attentat-d-istanbul-3-francais-blesses.php. посет. 1 јануари 2017 г. 
 21. http://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2017/01/01/Five-Lebanese-injured-in-Turkey-nightclub-attack.html
 22. „Българка е сред пострадалите при атентата в Истанбул - Dnes.bg“. http://www.dnes.bg/balkani/2017/01/01/bylgarka-e-sred-postradalite-pri-atentata-v-istanbul.327411. посет. 1 јануари 2017 г.