Муфиде Илхан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Муфиде Илхан
Роден(а)19 февруари 1911(1911-02-19)
Истанбул, Отоманска империја
Починал(а)2 февруари 1996(1996-02-02) (возр. 84)
Бодрум, Турција
Занимање
  • Наставник
  • политичар
Познат(а) поПрвата жена градоначалник во Турција

Муфиде Илхан (19 февруари 1911 - 2 февруари 1996 година) била градоначалник на Мерсин, Турција во раните 1950-ти. Таа е позната како првата жена градоначалник во Турција .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Муфиде Илхан е родена на 19 февруари 1911 година во Истанбул .[1] Татко и бил Мустафа Назиф, воен офицер, а мајка и Емине, домаќинка. Таа имала само четири години кога нејзиниот татко Нафиз паднал во Конк Бајири за време на походот на Галиполи во Првата светска војна . По војната била испратена во Анкара, каде што го завршила основното образование. По ослободувањето на Истанбул, таа се преселила во Истанбул и го завршила своето средно образование во Гимназијата за девојки Кандили .[2] Во 1928 година го завршила учителскиот колеџ. По завршувањето на колеџот почнала да служи како учителка во Истанбул.

Првиот брак[уреди | уреди извор]

Во 1928 година се омажила за воен офицер Нури Четинкаја. Таа го придружувала својот сопруг во различни турски градови како Ерзурум и Киркларели . Кога нејзиниот сопруг бил назначен за турски воен аташе во Берлин, Германија, таа студирала на Институтот Песталоци-Фребел-Хаус . Меѓутоа, во 1936 година, двојката се развела и Муфиде се вратила во Анкара.[1]

Втор брак[уреди | уреди извор]

Во Анкара таа се сретнала со доктор Фарук Илхан. Но, Фарук Илхан морала да отпатува во Кабул, Авганистан за да го основа Медицинскиот факултет на Универзитетот во Кабул . Се венчаа во Кабул. Во 1945 година, кон крајот на Втората светска војна, парот решил да се врати во Турција. Но, поради неволјите за време на војната и немирите во Карачи, парот не можеше да отплови назад. Така, тие се вратиле дома со автомобил над Иран, што на многу луѓе им изгледало невозможно во 1945 година. Во 1946 година, тие решиле да се населат во Мерсин, родниот град на Фарук Илхан.

Политички живот[уреди | уреди извор]

Во Мерсин почнала да се интересира за политика.[3] Демократската партија (ДП) ја порази Републиканската народна партија (ЦХП) на општите избори во 1950 година, со што заврши 27-годишното владеење на ЦХП, кое подоцна беше наречено „бела револуција“. Муфиде Илхан стана градоначалник на Мерсин како кандидат на ДП на изборите на 3 септември 1950 година,[4] и создаде сензација и дома и во странство како првата жена градоначалник на Турција, во време кога учеството на Турчинките во политиката сè уште била значително ниска. Таа била поканета во Велика Британија.

Илхан, како и повеќето реформисти од тоа време, била против авторитарната администрација на владата на ЦХП пред 1950 година. Меѓутоа, таа не била против идеологијата на ЦХП, таканаречениот кемализам . Така, некои рани потези на владата на ДП, кои се чинеше дека се против кемализмот, ја разочараа. На пример, и било тешко да го прифати укинувањето на забраната за арапски езан од страна на владата на ДП.[5] Токму владата на ЦХП го иницирала езанот на турски во 1932 година наместо на традиционалниот арапски.

На 17 декември 1951 година, по една година обемна работа, таа поднела оставка од својата функција. По некое време и таа се повлекла од партијата. Таа формирала лига наречена „Лига за поддршка на независни кандидати“ во Мерсин. Таа, исто така, објавила краткотраен билтен по име Mücadele ( англиски: Struggle ). Меѓутоа, откако нејзиниот сопруг бил назначен во Измит за главен лекар, таа го напуштила Мерсин во 1955 година [1]

Други активности[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1968 и 1981 година работела како учителка во Германија за турски имигранти. Работела во голем број општествени здруженија. Во подоцнежните години таа донирала пари во болници и пензионерски дом во Мерсин.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Муфиде имала седум деца; две ќерки од првиот брак, еден син и три ќерки од вториот брак и еден посвоен син. Во 1965 година, таа била избрана за „мајка на годината“ од Турското здружение на мајки.[6]

Наследство[уреди | уреди извор]

По неа се именувани маало во општина Акдениз и јавен парк во општина Јенишехир . По неа е именувана и една од уметничките галерии на İçel Sanat Kulübü (главниот уметнички клуб во Мерсин). На 4 април 2015 година општината Мерсин подигнала статуа на Муфиде Илхан [7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Kudret Ünal:Müfide İlhan, Tarsus Belediyesi Kültür Yayınları, Tarsus, 2013 ISBN 978-605-62343-9-2,p.11
  2. Information (на турски)
  3. İçel Sanat Kulübü dergisi, 175, Abdullah Ayan: Bilinmeyen Müfide İlhan
  4. „Developments of the Quarter: Comment and Chronology“. The Middle East Journal. 5 (1): 87. Winter 1951. JSTOR 4322247.
  5. Online article by Fatma Yılmaz (на турски)
  6. Evlerin Önü Mersin, Mersin Liseliler derneği, 1987, p.54
  7. Hürriyet newspaper