Прејди на содржината

Мула (ислам)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дел од темата

ИсламИсторија на исламот

Верувања и обичаи

Божје единство
Вероисповед
МолитваПост
АџилакДобротворност

Главни дејци

Мухамед
АлиАбу Бакр
Дружината на Мухамед
Семејството на Мухамед
Исламски пророци

Текстови и Закони

КуранХадисШеријат
Исламско правоТеологија
Мухамедовите биографии

Гранки на исламот

СунизамШиизамСуфизам

Социополитички аспекти

АкадемциФилозофија
УметностНауки
АрхитектураГрадови
КалендарПразници
Жените во исламотВодачи
ПолитикаЏихадЛиберализам

Поврзано

Исламски лексикон
Индекс на статии за исламот

Мула (персиски: ملا) - персиска верска титула која доаѓа од зборот „маула“ (учител) и ги означува најниските шиитски верски претставници.

Мула се моли во Имамзаде Хамза, Табриз, Иран

Мулата има доволно теолошко знаење за да може да посредува во расправи, но не е школуван во долгогодишното образование (15 до 18 години), кое е значајно во шиитскиот Иран и ја отвора вратата во вишата хиерархија, хиерархија на муџехидите, кои се овластени како ајатоласите, самостојно да одлучуваат во правно-верските расправи. Овластувањата на мулите се слични со овластувањата на сунитските улеми.

Иранската револуција од 1979 година делумно е последица на делувањето на мулите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  •  „Mollah“ . Нова меѓународна енциклопедија. 1905.
  • International Imam Organization Архивирано на 10 јули 2019 г.