Мост (филм од 1959)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на Мост1959 година

Мост (германски: Die Brücke) — западногермански филм од 1959 година во режија на австрискиот режисер Бернхард Вицки. Се заснова на новелата од 1958 година со истото име од новинарот и писател Грегор Дорфмајстер (објавен под псевдонимот Манфред Грегор). Приказната била заснована на вистински настан, по личниот извештај на преживеаниот ветеран кој во својата младост доживеал слична ситуација во Втората светска војна.

Филмот се смета за создаден во Западна Германија, бидејќи Бундесверот неодамна бил создаден во 1955 година со регрутација во Германија, почнувајќи од 1956 година. Добитник е на неколку меѓународни награди, особено наградата Златен глобус за најдобар филм на странски јазик и Националната награда за преглед за најдобар странски филм, номиниран е и за Оскар за најдобар филм на странски јазик.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во завршните денови од Втората светска војна, мал германски град доаѓа во фокусот, бидејќи силите на американската армија напредуваат во нејзина насока. Во градското училиште, седум момчиња, на возраст од околу 16 години, се свесни за сериозноста и опасноста од војната, чувствувајќи возбуда околу тоа колку блиску до нив доаѓаат борбите и тие живеат нормално колку што можат, иако тие се засенети со личните проблеми: Карл, кој е вљубен во младата асистентка на својот фризурист, е шокиран откако ќе ги види во интимна ситуација; Клаус не им обрнува внимание на чувствата на неговата соученичка Франциска; и Валтер е длабоко огорчен на неговиот татко, член на локалната нацистичка партија, кој избрал да ја спаси сопствената кожа под изговор за важен состанок на Фолксстрем. Јирген е син на германски офицер кој е убиен во акција, и се надева дека ќе живее до угледот, односно репутацијата на неговиот татко.

Неочекувано, момчињата се регрутираат во единица на локална војска, но по само еден ден во касарната, командантите добиваат вести дека Американците се приближуваат, и гарнизонот е повикан. Како што се подготвуваат да се преселат, Компаниеф, кој бил замолен од страна на наставникот на момчињата да ги задржи надвор од акција, организира младите да бидат поставени во „одбрана“ на локалниот мост (што претставува стратешки неважно место и место кое ќе биде разрушено во секој случај, за да го поштедат градот од директните ефекти од војната), под команда на ветеран Унтер-офицер.

DVD изданија[уреди | уреди извор]

Филмот „Мост“ бил издаден на ДВД во Германија во 1999 година од страна на Kinowelt Home Entertainment. Специјално издание било објавено во 2007 година. Двете се само на германски јазик.

Мост бил објавен на DVD во Обединетото Кралство, на ДВД од Digital Classics, на 19 октомври 2009 година со англиски превод и бил прикажан бонус филм за режисерот Бернхард Вики.

Филмот бил издаден во САД во јуни 2015 година на Blu-ray и DVD од Колекцијата на критериуми.

Преработка на филмот[уреди | уреди извор]

Преработка на филмот за телевизија била направена и прикажана на германската телевизиска станица Pro7 на 29 септември 2008 година. Насловот на улогите во овој филм ги играат Франсоа Гески и Франка Потенте. Тоа не било добро прифатено од критичарите, кои тврделе дека овој, новиот филм, бил далеку од интензитетот на оригиналот.