Монтелукаст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монтелукаст
Montelukast2DCSD.svg
Montelukast 3D ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
(R,E)-2-(1-((1-(3-(2-(7-Chloroquinolin-2-yl)vinyl)phenyl)-3-(2-(2-hydroxypropan-2-yl)phenyl)propylthio)methyl)cyclopropyl)acetic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаСингулаир
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa600014
Бременосна
категорија
  • AU: B1
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • CA: само
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост63% to 73%
Врзување за белковините99%
Метаболизамцрнодробен (CYP2C8-majour, CYP3A4 and CYP2C9-minor) [1]
Полувреме на елиминација2.7-5.5 hours
ЕкскрецијаBiliary
Назнака
CAS-број158966-92-8 Yes check.svgОк
ATC кодR03DC03
IUPHAR/BPS3340
DrugBankDB00471 Yes check.svgОк
ChemSpider4444507 Yes check.svgОк
UNIIMHM278SD3E Yes check.svgОк
KEGGD08229 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:50730 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL787 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC35H36ClNO3S
Моларна маса586.184 g/mol
  (провери)

Монтелукаст претставува антагонист на леукотриенските рецептори кој се користи во третманот на астма и за олеснување на симптомите на сезонска алергија. Цистеинил леукотриените (LTC4, LTD4, LTE4) се моќни воспалителни еикозаноиди ослободени од различни клетки, вклучувајќи ги маст клетките и еозинофилите. Тие се врзуваат со цистеинил леукотриенските (CysLT) рецептори во белите дробови при што предизвикуваат бронхоконстрикција, мукозна секреција, васкуларна пропустливост и еозинофилно собирање. Врзувајќи се со овие рецептори, монтелукастот ги блокира и ги спречува овие ефекти.

Монт во името на лекот доаѓа од Монтреал, местото каде што Merck го развил лекот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EMC-Montelukast 10 mg film coated tablets“. Архивирано од изворникот на 2018-12-23. Посетено на 2016-10-19.