Монголска Народна Партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монголска Народна Партија
Монгол Ардын Нам
Mongol Ardyn Nam
ᠮᠤᠩᠤᠯ ᠠᠷᠳᠢᠨ ᠨᠠᠮ
Претседател Сухбатарин Батболд
Генерален секретар Ухна Хурелсух
Лидер на пратен. група Данзангин Лундежанцан
Основана 1 март 1921
Штаб Улан Батор, Монголија
Членови  (2009) 147.300
Идеологија социјална демократија,
демократски социјализам,
(порано комунизам,
марксизам-ленинизам)
Политичка положба лев центар
(порано крајна левица)
Меѓународна припадност социјалистичка интернационала
(порано Коминтерна)
Бои црвена
Голем државен хурал
46 / 76
Мрежно место
http://www.mpp.mn/
Политика на Монголија
Политички партии
Избори
formerly known as the
Монголска Народна Револуционерна Партија
Монгол Ардын Хувьсгалт Нам
(1924-2010)

Монголската Народна Партија (монголски: Монгол Ардын Нам), пред 2010: Монголска Народна Револуционерна Партија (Монгол Ардын Хувьсгалт Нам) е поранешна комунистичка политичка партија во Монголија. Политичката партија најчесто се пишува и со кратенката МНП или на монголски јазик МАН.

МНП била владеачка партија на Монголската Народна Република од 1921 па се до 1996, како единствена партија се до 1990. Со воведувањето на повеќепартискиот систем, партијата е моментално владеачка во Монголија заедно со неколку останати помали политички партии.

Моменталниот претседател на Монголија, Намбарин Енхбајар е од редовите на МНП, како и премиерот на Монголија, Санџагин Бајар.

Седиште на партијата